Woodland Karbon Garantisi ile daha temiz bir atmosfer

Ağaçlık ekim oranlarını artırmayı ve atmosferdeki karbondioksiti gidermeyi amaçlayan Woodland Karbon Garantisi’nin beşinci müzayedesi Mayıs’ta kapılarını açıyor.

Woodland Karbon Garantisi, İngiltere’de ormanlık alan oluşumunu teşvik etmek için tasarlanmış 50 milyon sterlinlik bir hükümet projesi. İlk kez 2019 yılının Kasım ayında lanse edilen ve 2020’nin başlarında yürürlüğe giren proje, İngiltere’de çiftçi ve arazi sahiplerine iklim değişikliğiyle baş etme amacıyla daha fazla ağaç dikmeleri için fon sağlıyor. Proje kapsamında düzenlenen müzayedede yer alan katılımcılar ürettikleri karbon ayak izlerini Woodland Karbon Birimleri (WCU’lar) adı verilen doğrulanmış karbon kredileri biçiminde, 2055/56’ya kadar her 5 veya 10 yılda bir hükümete satıyor. Bu sayede ormanlık alan için çiftçiler ve arazi yöneticileri fon elde ediyor.

Woodland Karbon Garantisi projesinde yer almak için öncelikle dikim arazisi ile dikimi yapılacak ağaçlar belirlenir ve ormanlık alanın tutacağı karbon miktarı hesaplanır. Ardından proje Woodland Carbon Code’a kaydedilir. Bu adımları tamamlandıktan sonra arazi sahipleri veya çiftçiler Woodland Karbon Garantisi projesine başvuruda bulunulabilir.

Geçtiğimiz yıl 2.650 hektar ağacın dikilmesini sağlayan ve bu yıl 10 milyon sterlin değerinde fon sağlayacak olan Woodland Karbon Garantisi’nin başvuruları 24 Nisan’da açılıyor. Müzayede ise 9-15 Mayıs tarihleri arasında çevrimiçi olarak gerçekleşecek.

Related Articles

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

21,988BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
0AbonelerAbone
- Advertisement -

Latest Articles