ÇEVKO Vakfı’ndan Sıfır Atık Yönetimi İçin Dijital Çözüm; Nereye Atayım

ÇEVKO Vakfı, geliştirdiği “Nereye Atayım” yazılımıyla belediyelerin Sıfır Atık yönetimi kapsamındaki yükümlülüklerine bütünsel çözüm sunuyor. “Nereye Atayım” yazılımı, Sıfır Atık konusunda pilot ilçe seçilen Burdur Bucak Belediyesi Temizlik İşleri bütçesinde yüzde 35’e varan oranda iyileşme sağladı.

Uzman sanayi inisiyatifi ve etkin sivil toplum kuruluşu kimliklerini bünyesinde bir araya getiren ÇEVKO Vakfı, çevrenin korunmasına ve ekonomik kalkınmaya katkı sağlamaya 30 yılı aşkın süredir artan bir ivmeyle devam ediyor. Özellikle son beş yıldır “iklim krizi ile savaşım” ve “döngüsel ekonomiye geçiş” konularına odaklanan ÇEVKO Vakfı, bu alanlardaki öncülüğünü, iş dünyası kuruluşlarına ve yerel yönetimlere sunduğu danışmanlık hizmetlerinden dijital çözümlere uzanan bir yelpazede pekiştiriyor.

ÇEVKO Vakfı’nın ‘ÇEVKO Dijital Çözümleri’ şemsiyesi altında geliştirdiği ve belediyelerin Sıfır Atık yönetimi kapsamındaki yükümlülüklerine bütünsel çözüm sunan ‘Nereye Atayım’ yazılımı, Sıfır Atık konusunda pilot ilçe seçilen Burdur Bucak Belediyesi’nde önemli tasarruf ve verimlilik artışı sağladı.

Temizlik İşleri Bütçesinde Yüzde 35’e Oranında İyileşme

Belediyelerin Sıfır Atık Yönetmeliği hükümlerini uygulayabilmeleri ve saha kontrolünü gerçekleştirilebilmeleri amacı ile oluşturulan ‘Nereye Atayım’ yazılımı, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından 2018 yılında sıfır atık konusunda pilot ilçe seçilen Burdur’un Bucak Belediyesi’nde, aynı yılın haziran ayında Belediye ve ÇEVKO Vakfı arasında imzalanan protokolle uygulamaya alındı.

Bucak Belediyesi, Mali İşler Müdürlüğü kesin hesap bütçe verilerine göre 2020 yılında bir önceki yıla göre yapılan harcamalarda, yüzde 20’ye yaklaşan oranda iyileşme ve 700 bin TL’yi aşan düzeyde tasarruf sağlandı. 2020 yılı enflasyon verileri de dikkate alındığında belediyenin “Sıfır Atık” uygulamalarından dolayı sağladığı verimlilik artışı, yıllık bazda yaklaşık yüzde 35 düzeyinde hesaplandı

Kapsamlı ve Planlı Çalışmalar

Yapılan çalışmalarda ilk adım, Belediye bünyesinde bulunan atık toplama ekipmanlarının cins, miktar gibi envanter bilgilerinin çıkartılması oldu. Elde edilen bilgiler, dijital ortama aktarıldı. Sahada bulunan ekipmanların her biri ‘Nereye Atayım’ yazılımına kaydedilerek, ekipmanlara birer kimlik numarası verildi. Bu numaralar program aracılığı ile uygulama kolaylığı sağlayan etiketlerin üzerine yazıldı ve etiketler sahada bulunan ekipmanların, “Sıfır Atık” uygulaması kapsamına alınan bina veya yerleşkelerin görünür yerlerine yapıştırıldı. Etiketler, toplamada görevli personel tarafından ekipmanların yer ve durum bilgilerinin kayıt altına alınmasını sağlıyor.

Belediye sınırları içinde yer alan tüm toplama ve biriktirme ekipmanlarının yerleri dijital haritalar üzerine işlendi. Yetersiz toplama ekipmanı olan bölgelerin ve gerekli ekipman sayılarının belirlenmesinin ardından eksik ekipmanlar tamamlanarak sahaya yerleştirildi.

Bilgilendirme çalışmaları kapsamında, ilçe genelinde okul ve kamu kuruluşlarının envanteri çıkarılarak, kamu kurumu yetkilileri yapılan çalışmalar ve Sıfır Atık Yönetmeliği hakkında bilgilendirildi.  Anaokulu, ilkokul, ortaokul ve liselerin tümünde, öğrencilere yapılan çalışmalar hakkında bilgi verildi.

Çevre ve Sürdürülebilirlik Ödülü

2019 yılında sahaya yerleştirilen ekipmanların bulunduğu yerlerin bilgilerini ilçe sakinleri ile paylaşmak amacıyla “Bucak Sıfır Atık” adlı bir mobil uygulama geliştirildi. İlçe sakinlerinin ücretsiz indirilebildiği uygulama, en yakın 5 ekipmanın yerini gösterip yol tarifi veriyor. Bucak Belediyesi bu uygulama ile 2. Sıfır Atık Zirvesi’nde uluslararası “Çevre ve Sürdürülebilirlik” ödülünü aldı.

2020 yılında sahada yapılan toplamaların anlık olarak izlenmesi, raporlarının alınması ve yorumlanması üzerine çalışmalar yürütüldü; toplama operasyonlarının kayıt altına alınması ve atıkların tartılması çalışmaları başlatıldı. Toplama yapan araç personeli, görev kilometre bilgisi, toplanacak grup bilgisi gibi bilgiler sisteme girilmeye başlandı. Toplamanın sonunda kantarda tartılan toplanmış atık bilgisinin ve bitiş kilometresinin kayıt altına alınması sağlandı.

Ölçülebilir Sistem, Ölçülebilir Yarar

“Nereye Atayım” saha atık yönetim uygulamasının ölçülebilir bir sistem olmasıyla elde edilen yararlar şöyle sıralanıyor:

“Sıfır Atık Bilgi Sistemi” için gereksinim duyulan tüm bilgiler kayıt altına alınıyor. Bakanlık sistemine yapılan tüm girişler için “Nereye Atayım” uygulamasında bulunan bilgilerden yararlanılabiliyor.

Sahadan elde edilen bilgiler, çevre mühendisleri tarafından izlenerek analiz edilebilir; toplama maliyetleri ve analizleri ölçülebilir nitelik kazanıyor.

Atık toplayan kamyonların operasyonlarının kayıt altına alınması sayesinde, hangi aracın, hangi gün, hangi ekipmanı boşalttığı izlenebiliyor ve bu sayede vatandaşların çöp konteynerlerinin boşaltılmadığı yönündeki şikayetleri önemli oranda önleniyor. Toplamaya çıkan araçların arızalanmaları halinde, onarım ve bakımlarının aksamadan yapılması sağlanıyor. Toplama araçlarının yasal belgelerinin geçerlilik süreleri de sistem tarafından hatırlatılıyor; böylece yasal belgelerin süresinin geçmesi ile ilgili ortaya çıkan sorunlar artık yaşanmıyor.

Kamyonların yakıt miktarlarının kaydedilmesi ile araç bazında kilometre başına tüketim ve yapılan kilometre hesaplanıp karşılaştırmalı raporlar alınabiliyor. Yakıt tüketimi artan araçlar belirlenerek, sorun tespiti yapılabiliyor. Toplama ekiplerinin çalışma süreleri izlenip çalışma zamanlarının mesai saatleri ile uyumlu olması sağlanıyor.

Sahada bulunan kırık, arızalı ya da kirli toplama ekipmanlarının fotoğrafları çekilerek bildiriliyor; sahada bulunan sorunlu ekipmanların bakımının sürekli ve düzenli yapılması sağlanıyor.

Related Articles

11960 YORUMLAR

 1. What can I obtain wounded by emailing EDU?Github Youtube for companies like the trainee after enrolling by mail, you can easily utilize the cost-free or discounted, or even software program that the organizations deliver savings on a lot of Points you can get injured coming from student profiles, for free or even at a rebate, you may benefit from VPN services and ensure your security, you may obtain totally free digital sea and GitHub Education and learning to enroll along with the solution codes, that you can make use of a discount rate from a popular music software, or you can get with the Microsoft products Yandex price cut code. https://protempmail.com/en/post/what-is-a-temporary-edu-email

 2. Keep your friends close, but your enemies closer.
  Have you ever felt frustrated when other people didn’t meet your expectations.
  Want a few more.
  The Purpose & Function of Aphorism
  Aphoristic statements also appear in everyday life, such as daily speeches made by politicians and leaders.
  Don’t judge a book by its cover.
  Do you believe that a penny saved is a penny earned.
  Here’s a classic Japanese saying for you.
  Check it out.
  Yup, you guessed it.
  Oftentimes, it makes sense to delegate tasks.
  Aphorisms state universal truths about life that encourage reflection.
  Build a storyline around that saying.
  Today, I’ll define aphorism and show you how these handy little sayings make your writing more memorable.
  And since they’re universal truths about life, they help persuade your reader to accept your message.
  Fall seven times, stand up eight.

 3. Right here is the right blog for everyone who
  wishes to find out about this topic. You
  know so much its almost tough to argue with you (not that I
  personally would want to…HaHa). You certainly put a brand new
  spin on a subject which has been discussed for decades.
  Wonderful stuff, just great!

 4. Examples of Aphorism in Film
  This aphorism is short and sweet, but it teaches us a valuable truth.
  Want a few more.
  This quote came from Wales, first appearing in an 1866 publication.
  But there’s no certain magic to sprinkling aphorisms into your writing.
  The term aphorism originates from late Latin aphorismus and Greek aphorismos.
  Proverbs, on the other hand, can be much longer than aphorisms and adages.
  Another aphorism that’s adapted is, Don’t count your chickens before they hatch.
  Check it out.
  Yup, you guessed it.
  Sometimes, though.
  (I say these words to make me glad),
  From there, you can build your story around it.
  They’re in social media captions all over the web.
  Your wish is my command.
  Another aphorism that’s adapted is, Don’t count your chickens before they hatch.

 5. Take this proverb, for example.
  Examples of Aphorisms for Success
  It’s one of the most recognized aphoristic statements today.
  Washington also said, It is better to offer no excuse than a bad one.
  One of his most notable is, An ounce of prevention is worth a pound of cure.
  Why is this stuff important.
  And then.
  They’re written in countless books and passed down as folk wisdom.
  But, the aphorism is short and sweet.
  You get up and keep trying.
  Michael Corleone from The Godfather II disagreed with that.
  Washington’s message was that it’s wiser to be upfront and deal with the consequences.
  Yup, he was reminding Philadelphians that preventing fires is better than fighting them.
  Not so much.
  It’s time.
  They’re written in countless books and passed down as folk wisdom.