Zeytin Çekirdeğinden Kafeinsiz Türk Kahvesi Üretildi

Son zamanlarda bitkilerin ve gıda atıklarının geri dönüşümü, bitkisel bazlı gıdaların üretimi gastronomi sektöründe oldukça önemli bir yere sahip ve zeytin de geri dönüşümü için araştırmalar yapılan ürünlerden biri. Gaziantep Üniversitesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nazım Şekeroğlu, Türk kahvaltı ve yemek kültüründe oldukça önemli bir yere sahip zeytinin çekirdeğinden kafeinsiz ve bitkisel bazlı Türk kahvesi üretti.

Gaziantep Üniversitesi Fitoterapi ve Tıbbi-Aromatik Bitkiler Uygulama ve Araştırma Merkezi
müdürlüğünü de üstlenen Nazım Şekeroğlu, Türkiye coğrafyasında önemli bir önemli bir yere sahip olan zeytin üzerine yürüttüğü araştırmalar sonucunda neredeyse her gün tükettiğimiz zeytinin çekirdeğinin; hem barındırdığı minarellerin insanlar tarafından tüketilmesini sağlamak hem de zeytinin bitkisel dönüşümünü gerçekleştirmek amacıyla zeytin çekirdeğinden bitkisel kahve üretti.

Zeytin, ülkemizde kahvaltı ve yemek sektöründe tüketilirken posasından da zeytinyağı üretiliyor. Ancak bazı araştırmalara göre tüketildikten sonra çöpe atılan çekirdek kısmının da sindirim sistemi için oldukça yararlı olduğu söyleniyor. Prof. Dr. Şekeroğlu da zeytin çekirdeğinin, içerisinde tohumunu da barındırdığını ve tohumda bulunan fitokimyasalın insan sağlığı için önemli olduğunu vurguluyor. Aynı zamanda neredeyse tamamından yararlanılan zeytinden daha fazla verim almak ve insanların hizmetine sunmak amacıyla kahve üretmek için yola çıktıklarını belirtiyor.

Hem bitkisel hem kafeinsiz

Çekirdekleri ayırdıktan sonra çeşitli işlemlerden geçirdiklerini söyleyen Şekeroğlu, bu işlemlerden sonra çekirdeği kavurarak Türk kahvesi şeklinde öğüttüklerini dile getirdi. Ancak zeytin çekirdeğinin tadının son derece acı olduğunu belirten Şekeroğlu, “Bu acılığı yardımcı maddelerle melengiç ve tarçın gibi belli ürünlerden katarak ortadan kaldırdık. Yüzde 70 zeytin çekirdeğinden oluşan, hem sağlıklı hem de damak tadına hitap eden kahve üretmiş olduk” dedi ve ekledi “Kahve bir kültürdür. Menengiç kahvesine bir kardeş geliyor. Gaziantep’e gelenler artık zeytin çekirdeği kahvesini de isteyecektir”. Çalışmaları hala devam eden zeytin çekirdeğinden üretilen kahve, kafein tüketimini azaltmak isteyenler için de bir alternatif olacak!

Related Articles

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

21,988BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
0AbonelerAbone
- Advertisement -

Latest Articles