İrlanda’da Güneş Enerjisi Tarıma Destek Olacak

İrlanda’nın güneş enerjisi endüstrisinin önde gelen ismi ISEA (Irish Solar Energy Assocation)’ın CEO’su Conall Bolger, Oireactas Komitesi’nde İklim Eylem Planları’nın 2030 yılına kadar elektrik ihtiyacının yaklaşık %80’ini yenilenebilir elektrikle sağlamayı hedeflediklerini açıkladı. Bolger’a göre, bu hedefe ulaşabilmek için güneşten güçlü bir şekilde yararlanmak gerekiyor.

Güneş enerjisi gündemini ilerletebilmek için politika yapıcılar, çeşitli şirketler ve önemli paydaşlarıyla yakın bir şekilde çalıştıklarını vurgulayan Bolger, doğru politika ortamı çerçevesinde İrlanda’nın günümüz ile 2030 arasında 6 GW güneş enerjisi sunabileceğine inandıklarını ve bunun da elektrik ihtiyacının yaklaşık beşte birini karşılamaya yeteceğini söylüyor.


Güneş enerjisi kullanımı tarım sektörü açısından da önem taşıyor

Güneş enerjisi endüstrisinin ilerlemesi için araziyi kullanabilir hale getirmenin çiftçilere sektördeki gelirlerini çeşitlendirme fırsatları sunduğunun altını çizen Bolger, hedefledikleri yenilenebilir enerjiye ulaşabilmek için gereken güneş enerjisinin İrlanda’nın toplam tarım arazisinin yaklaşık %1’inin bir kısmını kullanmayı gerektirdiğini vurguluyor. Öte yandan tarımın güneşten büyük oranda faydalanabilmesi için tarım sektörünün de aktif katılımı gerekiyor.

İklim değişikliğine karşı mücadeleyi destekleyen ve güneş enerjisinin getirdiği faydaları vurgulayan ISEA, İrlanda’nın güneş enerjisi endüstrisi ile tarım sektörünün 2030 hedeflerine ulaşmasına öncülük edecek.

Related Articles

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

21,988BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
0AbonelerAbone
- Advertisement -

Latest Articles