WPC Deklarasyonu Patatesin Sürdürülebilirlik Profilini Büyütmeyi Hedefliyor

Dünya Patates Kongresi (WPC), mahsulün küresel sürdürülebilir kalkınmayı ilerletmedeki rolünü artırmayı hedefleyen yeni bir proje başlattı. WPC, Küresel patates zincirini, Birleşmiş Milletler (BM) 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündemi’ni harekete geçirmek için “patates çözümlerine” yatırım yapmaya çağırıyor.

Dublin’deki 11. WPC’nin kapanış oturumu sırasında, WPC Inc. başkanı Romain Cools ‘Dublin Bildirgesi’ni açıkladı. Söz konusu strateji, yoksulluğu sona erdirmek, gezegeni korumak ve herkesin yaşamını ve beklentisini iyileştirmek için evrensel bir mesajı temsil eden 17 sürdürülebilir kalkınma hedefini (SKH) içeriyor.

‘Dublin Bildirgesi’ projeyi yürütmek için dört başlık belirledi:
Patatesin profilini ve faydalarını geliştirmek;
Araştırma ve patates değer zincirinde yeni ortaklıklar kurmak;
Yeni yerel patates projelerine rehberlik edecek en iyi uygulamalar;
WPC küresel organizasyonlar, şirketler ve ortaklar ağı aracılığıyla girişimler başlatmak.

WPC ayrıca, projenin hedeflerini ilerletmekle görevlendirilecek “patates elçileri” ağının ilk iki üyesini de duyurdu. İlk WPC elçisi, Dublin yakınlarındaki bir patates çiftliğinde büyüyen İrlanda’nın Gıda Sistemleri Özel Temsilcisi Tom Arnold oldu. Bir diğer elçiyse patatese olan sevgisiyle tanınan profesyonel Letonyalı bisikletçi Toms Skujuns.

WPC, dünya nüfusunun 2050 yılına kadar 9,7 milyar artarak sürdürülebilir bir şekilde üretilen %70 daha fazla gıdaya ihtiyaç duyacağını duyurdu. Delegelere, üretkenliği artırmak ve kırsal yoksulluğu azaltmak söz konusu olduğunda iklim değişikliğinin ekstra bir zorluk oluşturduğu da söylendi.
WPC başkanı Romain Cools, gıda güvenliğini sağlamak ve uluslararası ticarete bağımlılığı azaltmak için genel olarak yerel gıda üretiminin ve özel olarak patates üretiminin yoğunlaştırılması gerekliliğine de vurgu yaptı.

Related Articles

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

21,988BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
0AbonelerAbone
- Advertisement -

Latest Articles