SupPlant, Kenya’nın kuraklık savaşına çözüm oluyor

Mart ve Mayıs ayları arasındaki yetersiz yağışlar, bu yıl Kenya’da tarım üzerinde yıkıcı bir etki yarattı ve tahminen 2,1 milyon Kenyalı, kuraklığın harap ettiği hasat nedeniyle açlıkla karşı karşıya kaldı. Eylül ayında, mahsullerin azalmasıyla ülkenin Başkanı Kenyatta ulusal bir felaket ilan etti. İsrailli akıllı sulama şirketi SupPlant, Kenyalı çiftçilere hassas sulama sağlamaya ve gelecekteki kuraklık baskılarını kalıcı olarak hafifletmeye yardımcı olacak bir projeye başladı.


SupPlant, çoğu kadın, küçük ölçekli mısır çiftçisi olan yaklaşık yarım milyon insanla çalışmaya başladı. SupPlant’ın yeni sensörsüz teknolojisi, küçük toprak sahiplerinin mahsul arızalarını önlemesine yardımcı olmak için aşırı yerel iklim, bitki ve sulama verilerini toplayıp ve analiz ediyor. SupPlant, son derece düşük maliyetli sulama önerileri, hava durumu tahmini ve mahsul stresi uyarılarının yanı sıra çiftçileri iklim değişikliğine karşı daha dirençli hale getirmek için yapay zeka destekli tarımsal rehberlik de sunuyor.


Çiftçilere ulaşmak için SupPlant, Penn State Üniversitesi’nin bir parçası olan PlantVillage ile ortaklık kurdu. PlantVillage’ın kurucusu David Hughes, “SupPlant’ın benzersiz veri seti, tarımsal uzmanlığı ve tescilli algoritmaları, kuraklık tehdidiyle karşı karşıya kalan çiftçiler için çok ilginç bir değişiklik sunuyor. İlk pilot uygulamalarımız başarılı ve ölçekli teslimatı hızlandırmak istiyoruz ve önümüzdeki hasat mevsiminde muazzam sonuçlar görmeyi umuyoruz.” dedi.

Related Articles

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

21,988BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
0AbonelerAbone
- Advertisement -

Latest Articles