Rüzgar enerjisi küresel ısınmayı 0,8 dereceye kadar azaltabilir

Yakın zamanda yapılan bir araştırmaya göre, rüzgar enerjisi iklim krizini önlemede önemli bir rol oynayabilir. Dünya, Paris Anlaşması’nın küresel ısınmayı 2 santigrat derecenin çok altında tutma hedefini arzularken, yapılan çalışma, dünyanın rüzgar enerjisi üretim kapasitesini genişletmenin küresel ısınmayı 2100 yılına kadar 0,3 ila 0,8 santigrat derece azaltabileceğini tespit etti.


Çalışma ayrıca dünyanın en çok sera gazı yayan dört ekonomisi (Çin, ABD ve AB. ve Hindistan) arasındaki rüzgar enerjisi büyüme eğilimlerini de inceledi. Rüzgar enerjisi son yirmi yılda önemli ölçüde büyüdü. Ancak yine de, iklim değişikliğini azaltma potansiyelinin farkına varmak, kaynağın yaygın kullanılabilirliğinden ve düşen kurulum maliyetlerinden yararlanarak rüzgar enerjisi altyapısında hızlı bir artışa yol açabilir.


Cornell Üniversitesi’nde profesörler ve çalışmanın yazarları olan Rebecca Barthelmie ve Sara Pryor, hükümetler bu büyümeyi sağlamak için esas olarak piyasa güçlerine güvenmek yerine bunu bir öncelik haline getirirse rüzgar enerjisi genişlemesinin ne kadar hızlandırılabileceğini merak ediyorlardı. Barthelmie, “Rüzgar enerjisinin arkasına biraz siyasi irade koyarsak, gerçekten ne kadar fark yaratabilir? Bence bunun önemli olduğunu gösterdik” dedi.


Teknolojik ilerlemelerin rüzgar enerjisini daha da ucuz hale getirmesi ve daha derin sulara sahip alanlar için yüzer açık deniz rüzgar altyapısının kullanımını genişletmek gibi açık deniz rüzgar kaynaklarının daha fazla kullanılmasına izin vermesi bekleniyor. Çalışma yazarları, rüzgar enerjisinin düşük fiyatının bu tür enerji üretimine yatırım yapmak için halihazırda bir teşvik olduğunu belirtiyor.

Related Articles

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

21,988BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
0AbonelerAbone
- Advertisement -

Latest Articles