Organik çiftçiler Kuzey Afrika’da verimli topraklar buluyor

Tunuslu çiftçi Sarah Shili, organik tarıma geçmenin “tarımın geleceği” olduğunu ve Kuzey Afrika ve ötesinde talep arttıkça sektörün büyüyeceğini ifade etti. Shili, Tunus yakınlarında “doğaya saygılı” bir şekilde organik sertifikalı sebze, meyve ve tahıl ürünleri üreten 94 hektarlık (230 dönümlük) bir çiftlik olan Domaine Elixir Bio’yu işletiyor.

Çiftliğin gelirleri, güçlü talep ve çevrimiçi satışların büyümesi sayesinde arttı ve birkaç yılda beş kat artarak 2020’de 100.000 Euro’ya ulaştı. Shili verdiği demeçte, “Tüm çiftçiler gibi suyumuz yok ve organik tohumlar ve bitkiler elde etmek için her şeyi kendimiz yapmalıyız” dedi. Fakat zorluklara rağmen, sektör milenyumun başlangıcından bu yana Tunus’ta yükseldi.

Tarım bakanlığında organik ürünlerden sorumlu olan Samia Maamer, üretici ve satıcıların sayısının yaklaşık 8 000’e benzer bir hızla büyüdüğünü söyledi. Maamer, sektörün ülke ekonomisini çeşitlendirmeye yardımcı olduğunu ve şu anda gıda ihracatının %13’ünü oluşturduğunu belirtti.

‘Tunus’un elverişli iklimi’

Tunus’ta yetiştirilen 250 kategoride organik üründen yaklaşık 60’ı ihraç edilmekte. Zeytinyağı, aynı zamanda hurma, aromatik ve tıbbi bitkilerin yanı sıra bazı sebze ve meyveler önde gelmekte. Tunus, küçük boyutuna rağmen organik tarım için sertifikalandırılmış alan açısından dünyada 30. sırada ve Afrika’da ilk sırada yer alıyor. Maamer, kronik su kıtlığının yanı sıra, “Tunus’taki iklimin ticaret için çok elverişli” olduğunu söyledi.

Pazar büyüdükçe Tunus, 2030 yılına kadar sektörün turizm, yenilenebilir enerji ve el sanatlarının geliştirilmesine katkıda bulunacağını umuyor.

Related Articles

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

21,988BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
0AbonelerAbone
- Advertisement -

Latest Articles