ABD, COP26’da tarım konusuna dikkat çekti

Beyaz Saray, İskoçya’daki BM iklim zirvesinin ülke içindeki etkisini anlatırken hükümetin tarımsal metan emisyonlarını azaltmak için çiftçilerle birlikte çalışacağını söyledi. Amerika Birleşik Devletleri, iklim açısından akıllı çiftlik üretiminde atılımları hızlandırmak için tasarlanan İklim için Tarımsal Yenilik Misyonu’nda aktif rol üstleniyor.


100’den fazla ülke, bu on yılın sonuna kadar güçlü sera gazı emisyonlarını 2020 seviyelerinden %30 oranında azaltmak için Küresel Metan Taahhüdü imzaladı. Metan, yaklaşık on yıl içinde nispeten hızlı bir şekilde parçalanıyor, ancak karbondioksitten çok daha fazla ısıyı hapsidiyor ve bu da onu yakın vadede iklim değişikliği için çekici bir hedef haline getiriyor. Biden yönetimi, petrol ve gaz endüstrisinin emisyonlarına ilişkin güncellenmiş kurallar da dahil olmak üzere metan emisyonlarına yönelik kapsamlı bir hareket planlıyor.


Yönetim, çiftlikte yenilenebilir enerji için metan yakalama ve kullanma gibi “önemli ve etkili teşvik temelli ve gönüllü ortaklık programlarını” genişleteceğini söyledi. Tarım, ABD sera gazı emisyonlarının %10’unu oluşturuyor ve hayvancılık üretimiyle ilişkili metan, ag emisyonlarının %36’sını oluşturuyor.


Uluslar, iklim değişikliğine uyum sağlarken ve sera gazı emisyonlarını azaltırken artan tarımsal üretim ve gelirlere yatırım yapmak için 4 milyar dolarlık ilk hedef olan İklim için Tarımsal İnovasyon Misyonu konusunda taahhütlerde bulundular. Beyaz Saray, ABD’nin “beş yıl içinde 1 milyar doları harekete geçirmeyi planladığını” söyledi. 30’dan fazla ülke ve 45 sivil toplum kuruluşu, ABD ve Birleşik Arap Emirlikleri tarafından başlatılan girişimin bir parçasıydı.


Zirvede ayrıca ülkeler ormansızlaşmayı 2030 yılına kadar sıfıra indirme sözü verdi.

Related Articles

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

21,988BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
0AbonelerAbone
- Advertisement -

Latest Articles