Yerel peynir üreticileri Slow Cheese Bodrum’da buluşuyor

Bu yıl dördüncüsü gerçekleşecek Uluslararası Peynir Festivali Slow Cheese Bodrum, 7-10 Nisan tarihleri arasında ülkemizin zengin yöresel peynirlerini, yerel üreticileri, iyi gıda peşinde koşan tüm profesyonelleri ve ziyaretçileri bir araya getiriyor.

IV. Uluslararası Peynir Festivali Slow Cheese Bodrum, yerel üreticileri bir araya getirerek, onlara deneyimlerini paylaşmaları, peynirlerini tanıtmaları ve tattırmaları için uygun bir ortam hazırlıyor. Slow Cheese, 130’dan fazla peynir çeşidini ve Anadolu’nun yöresel zenginliğini kutlayarak üreticileri, iyi gıdanın peşinde koşan tüketicileri, akademisyenleri, aşçıları ve diğer profesyonelleri bir araya getirerek geleneksel Anadolu peynirlerinin yaşatılmasında önemli bir işlev üstleniyor. Onlar arasında yeni bağlantılar kurulmasına vesile olarak zanaatkar usullerle yapılan doğal peynirlerin pazardaki yerini güçlendiriyor. Bunun yanı sıra Bodrum ve yöresinde kaybolmaya yüz tutmuş keçi besiciliği, çiğ sütten geleneksel yöntemlerle peynir yapımı gibi faaliyetlerin sürdürülebilirliğini de destekliyor.

Slow Food, 500’den fazla peynir çeşidini Nuh’un Ambarı (Ark of Taste) sanal listesine kaydediyor ve dünyada 50’den fazla ülkede 100’den fazla geleneksel peynir türünün kurtarılması için binlerce peynir üreticisi ve hayvan besicisini örgütlüyor. 2015 yılından beri düzenlenen Bodrum’daki peynir festivali de Anadolu’nun tadılması gereken 130’dan fazla özgün peyniri için benzer çabayı gösteriyor.

Doğaya ve Hayvan refahına saygı

Slow Cheese etkinliklerinde katılımcı olan üreticilerde belli koşullar aranıyor. Bunların başında üretim yöntemlerinde gelenekseli sürdürmeleri, kesinlikle endüstriyel tip starter kültürlerini kullanmamaları, şirden mayası gibi doğal mayaları kullanmaları, sütün elde edildiği çiftliklerde o ırkın doğal gereksinimlerine uygun koşulların varolması, hayvan refahının gözetilmesi ve çevreye zarar verilmemesi geliyor. Hijyen koşullarına uyarak çiğ süt kullanımı destekleniyor.

Artisanal Üretim

Festivalin temel odak noktası artisanal yöntemlerle üretilen doğal peynirler. Çiğ süt geleneği desteklenirken asla endüstriyel üretim yapanlara yer verilmiyor. Burada sergilenen peynirler ya katılımcıların kendi çiftliklerinde elde edilen sütten ya da çevredeki yöresel çiftliklerden elde edilen sütlerden yapılan küçük ölçekli üretim bazındaki girişimlerden oluşuyor. İçinde doğal olmayan koruyucu katkı maddeleri, suni tat vericiler ve benzeri katkı maddeleri olan ürünler, herhangi bir kimyasal işlemden geçmiş ürünlere yer verilmiyor.

Yaveş Gari Bodrum Birliği

İtalya’da yeryüzünde yaşayan herkesin iyi, temiz, adil gıdalara kolayca ulaşmasını sağlamak amacıyla kurulan, bugün 160 ülkede milyonlarca destekçisi olan Slow Food organizasyonunun Bodrum gönüllüleri Yaveş Gari Bodrum Birliği peynir üretimi yapan küçük ve yerel üreticileri bir araya getiriyor. Yaveş Gari Bodrum Birliği fast food ve sanayileşmiş yiyecek üretimi ile beslenme alışkanlıkları yerine, doğal ve yerel gıdalarla beslenmeyi savunuyor. Kaybolmaya yüz tutmuş yiyeceklerimizi korumak ve yaşatmak için, çiftçi aileleri ve üreticilerini destekliyor. Çevremize zarar vermeden, yöremizde var olan bitki örtüsünü koruyarak, geleneksel yöntemlerle üretim yapan çiftçilerimizi, kıyı balıkçılığı ile geçinen balıkçılarımızı, hayvancılıkla geçinen köylülerimizi, yüreklendirmek ve desteklemek amacını güdüyor.  

Kaynak: Slow Cheese Bodrum

Related Articles

9 YORUMLAR

  1. I must thank you for the efforts youve put in penning this site. I am hoping to check out the same high-grade blog posts by you in the future as well. In fact, your creative writing abilities has motivated me to get my very own blog now 😉

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

21,988BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
0AbonelerAbone
- Advertisement -

Latest Articles