Meksika’nın meşhur acı biberi tehdit altında

Meksika mutfağının vazgeçilmez lezzetlerinden dünyaca ünlü Poblano acı biberi, iklim değişikliği ve melez tohum kullanımı gibi sebeplerle tükenme tehlikesi yaşıyor. Poblano biberi gibi Meksika mutfağında kullanılan meyve ve sebze türlerinin yok olma tehlikesi, köylüleri ve şefleri geleneksel lezzetlerini koruma noktasında birleştirdi.

Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF) Meksika, ülkede tüketilen on yeşil biberin altısının Çin tohumlarından geldiğini duyurdu. Öte yandan Poblano üreticisi Asuncion Diaz, geleneksel biber türünün devamlılığı için Mexico City’deki çeşitli gurme restoranları ile işbirliğine gittiğini belirtti. Diaz’a destek veren Meksika’nın ünlü şefi Ricardo Munoz Zurita, “Poblano biberini kurtarıyoruz ama Panocheras elması, San Juan armutu, Creole şeftalisi, pembe çam fıstığı gibi endemik türler büyük tehlike altında” diye uyarıda bulundu.

Adını ülkenin başkenti Mexico City’nin güneyindeki Pueblo eyaletinden alan Poblano biberlerinin üretimi son yıllarda azalmış durumda. Acılık değeri 1000 ile 1500 Scoville ölçeğinde olan biberler; kurutulmuş, çırpılmış yumurta ile kızartılmış, doldurulmuş veya köstebek gibi soslarda kullanılırlar. Ayrıca salsa içeriği olarak da popülerdirler.

Related Articles

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

21,988BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
0AbonelerAbone
- Advertisement -

Latest Articles