FAO Uyarıyor: Çiftçiler Üretim Artışından Vazgeçer, İthalat Faturası Kabarır

FAO (Birleşmiş Milletler Tarım Örgütü), çiftçilerin girdi masraflarını açıklayan endeksin rekor yüksek seviyeye tırmandığını ve girdilerdeki bu artışların çiftçileri üretim artışından caydırabileceğini; gelişmemiş ülkelerin gıda güvenliklerini tehdit edebileceğini açıkladı.

FAO’nun raporuna göre, bu tırmanış geçen sene gıda fiyatlarında yaşanan artışın üzerinde. Aynı zamanda raporda, “muhtemelen bir sonraki sezon için (2022/2023) gıda fiyatlarındaki artışları dizginleyebilecek bir arz tepkisine işaret edecek kadar iyi değil” bilgisi de yer alıyor.

Dünya gıda fiyatları endeksinin tırmanmasının nedeni, enerji fiyatlarındaki yükseliş ve Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin yarattığı tedarik zinciri sorunları olarak görülüyor. Öte yandan dünya gıda fiyatları endeksi mart ayında rekor yüksek seviyeyi görmüştü ardından tahıl ve et fiyatlarındaki artışa rağmen Nisan ayı ardından Mayıs ayında da gerilemişti. Geçtiğimiz aydaki düşüşe rağmen gıda fiyatları endeksi %22.8 daha yüksek seviyede bulunuyor.

Küresel gıda ithalatında rekor artış beklentisi

Birleşmiş Milletler Tarım Örgütü’nün tahminlerine göre, yüksek fiyatlar nedeniyle bu yıl küresel çapta gıda ithalatı için ödenen meblağ %3 artarak 1.8 trilyon dolarlık rekor seviyeye ulaşacak. FAO, gelişmekte olan birçok ülkenin artan fiyatlar nedeniyle ithalatı düşürmesini ve bu ülkelerin ithalat faturalarını düşürmek için sert kesintiler yapacağını tahmin ediyor.

FAO, “Bunlar, gıda ithal eden ülkelerin artan uluslararası maliyetleri finanse etmekte zorlanacağı ve nihayetinde yüksek fiyatlara dayanamayabileceklerinin habercisi olabileceğinden gıda güvenliği açısından alarm veren işaretler” açıklamasında bulundu.

(REUTERS)

Related Articles

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

21,988BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
0AbonelerAbone
- Advertisement -

Latest Articles