Gıda Zincirinin Sürdürülebilirlik Taahhütleri ‘Çiftlik Düzeyinde Kopuk’

Savills’in araştırmasına göre, Birleşik Krallık gıda zincirinin sürdürülebilirlik taahhütleri iddialı, ancak çiftlik düzeyinde kopuk. İklimle İlgili Finansal Açıklamalar Görev Gücü (TCFD) gibi yeni açıklama mekanizmaları, iklim krizine yanıt olarak tarımsal gıda tedarik zincirlerini taahhütlerde bulunmaya yönlendiriyor.

Ancak Savills kırsal kesim araştırmasına göre, ülke genelindeki çoğu gıda işletmesi tedarik zincirlerinde somut eylem planlarından yoksun. Araştırmada, Birleşik Krallık’ta yetiştirilen ürünleri satın alan en iyi 100 Birleşik Krallık gıda işletmesinin sürdürülebilirlik taahhütlerini analiz edildi ve bu firmaları Birleşik Krallık’taki başlıca birincil üretim türleriyle (ekilebilir ürünler, sebzeler, yumurtalar, süt ürünleri ve et) eşleştirildi.

Araştırma sonuçlarına göre, bu gıda işletmelerinin %62’sinin bir sürdürülebilirlik stratejisine sahip olmasına rağmen, yalnızca %19’unun çiftlik düzeyinde sürdürülebilirliği nasıl artırmayı planladıklarına dair belirli ayrıntılar sağladığı ortaya çıktı.

Süt sektörü, kısa değer zinciri, çiftlik düzeyinde münhasır sözleşmeler ve dünya çapında hayvancılık sektörünün iklime olan etkisine odaklanması nedeniyle çevresel etkileri ele almada tartışmasız en büyük ilerlemeyi kaydetti. Araştırma, Birleşik Krallık’taki toplam süt tarlasının hacimce en az %55’inin belirli bir emisyon azaltma hedefi olan bir işleyici tarafından satın alındığını gösteriyor. Ve sütün en az %60’ı, sera gazı emisyonlarını azaltmak için alıcılarıyla birlikte çalışan çiftçiler tarafından üretiliyor.

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, daha büyük firmalar daha gelişmiş çevresel taahhütlere sahip. Analize göre, Birleşik Krallık’taki en büyük 11 perakendecinin rapor ettikleri bir sürdürülebilirlik stratejisi var ve hepsinin emisyon azaltma hedefleri var. Süpermarketlerin dörtte üçünde çiftçiler için sürdürülebilirlik grupları var. Çoğunluğu (%64), sürdürülebilirlik taahhütlerini nasıl gerçekleştirmeyi amaçladıklarına dair bazı ayrıntılar da veriyor.

Savills kırsal araştırmalarından Molly Biddell şunları söyledi: “Açıkçası en büyük gıda şirketlerinin çoğu sürdürülebilirlikle ilgili taahhütlerde bulunuyor. Ancak gıda şirketlerinin sürdürülebilirlik taahhütlerini yerine getirmek için üreticilerle nasıl çalışacağı konusunda bilgi eksikliği var. Önemli bir soru, çiftçilerin üretimlerinin sürdürülebilirliğini artırmak için uygun şekilde teşvik edilip edilmeyeceği veya bunu yapmak için pazar erişiminin bir koşulu olup olmayacağıdır. Daha sürdürülebilir üretim yaratmanın bir maliyeti var ve bu maliyeti kimin karşılayacağı henüz belli değil.

Related Articles

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

21,988BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
0AbonelerAbone
- Advertisement -

Latest Articles