Türkiye’nin Gıda İhracatının Yüzde 46’sını Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar Sektörü Yaptı

Türkiye, 2022 yılında 25 milyar dolar gıda ürünleri ihracatına imza atarken, gıda ihracatının zirvesinde 11,4 milyar dolarlık ihracatla hububat bakliyat yağlı tohumlar sektörü oldu. Sektör, Türkiye’nin gıda ihracatının yüzde 46’sını tek başına gerçekleştirdi.

Hububat, bakliyat ve yağlı tohumlar sektörü; üretim ve ihracatta lider olan Gaziantep ve çevresinde yaşanan deprem nedeniyle kısa vadede kayıplar yaşanabileceğini ön görmekle birlikte, yaraların orta vadede sarılacağına ve ihracat hedeflerinde çizdiği rotaya tekrar gireceğine inanıyor.

Anadolu topraklarında 7 coğrafi bölgede yetişen ürünlerden elde edilen undan, bitkisel yağlara, baharatlardan yağlı tohumlara, şekerlemeden bakliyatlara, çikolatalı ürünlerden makarnaya, 10’dan fazla ana grupta yüzlerce gıda ürününü dünyanın dört tarafına ihraç eden hububat bakliyat yağlı tohumlar sektörü dünyanın gıda ambarı konumunda.

Birlik üyelerine 1 milyar dolar teşekkür mektubu

Ege Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Muhammet Öztürk, Egeli hububat bakliyat yağlı tohumlar ihracatçıların 2022 yılında ihracatlarını yüzde 47’lik artışla 682 milyon dolardan 1 milyar doların üzerine taşıdıklarını, Ege İhracatçı Birlikleri çatısı altında 1 milyar dolar barajını aşan 6. ihracatçı birliği olmayı başardıklarını dile getirdi.

Tarihi başarıya katkı sağlayan birlik üyelerine teşekkür mekbutu gönderen Öztürk, teşekkür mektubunda; “EHBYİB olarak 10 yıl önce 280 milyon dolar ihracat gerçekleştirirken, 2022 yılına geldiğimizde ihracatımızı 10 yılda yaklaşık 4 kat artırarak 1 milyar dolar seviyesine çıkarmış olmanın sevincini ve gururunu yaşamaktayız. Sektörümüzün bu üstün ihracat başarısına katkı sağlayan siz değerli üyelerimiz ve sektör paydaşlarımız sayesinde ulaştığımız 1 milyar dolarlık ihracat hacmini önümüzdeki dönemlerde de artırmak ve yeni rekorlar kırmak için var gücümüzle çalışmaya, üretmeye ve ihracat yapmaya devam edeceğiz. Büyük özveri ile ihracat hedeflerimizi gerçekleştirme yolunda göstermiş olduğunuz başarılarınızdan dolayı tebrik eder, Türkiye’nin üretim ve ihracatına bu sayede geleceğine sağladığınız katkı ve değer için şahsım ve Yönetim Kurulum adına teşekkürlerimi sunarım” görüşlerine yer verdi.

Dünya’da gıda talebi artıyor ihracatımızda artacak

Dünya nüfusunun 8 milyara dayandığı, 2030 yılında 8,5 milyara ulaşmasının beklendiğine işaret eden Öztürk, “Dünya’da tarım arazilerini kaybediyoruz, küresel iklim değişikliği üretimi olumsuz etkiliyor. Dünya Gıda Örgütü verilerine görü insanlık olarak bu hızla tüketmeye devam ettiğimiz takdirde bize 1,7 dünya gerekiyor. Henüz dünya dışında yaşabileceğimiz bir gezegende bulamadık. Bu şartlarda doğanın dengesini ve tarım yapılabilir arazilerimizi koruyarak, gıda üretimindeki kayıpları önleyerek, Araştırma ve Geliştirme çalışmalarına yoğunlaşarak birim alandan daha fazla ve sağlıklı ürün alabileceğimiz bir zemini oluşturmamız gerekiyor. Doğru adımlar attığımız takdirde dünyada gıdaya talep zaten artıyor, bizim ihracatımızı artırmamamız için bir neden yok. 2030 yılında Ege Bölgesi’nden 2 milyar dolar ihracat yapabileceğimize inanıyoruz” şeklinde konuştu.


Anadolu ve Mezopotamya toprakları yaralarını kısa sürede saracak güce sahip

Hububat, bakliyat yağlı tohumlar sektörünün ürün gamındaki pek çok ürünün yoğun olarak üretildiği ve ihracatının yapıldığı topraklar 6 Şubat’ta yaşanan deprem nedeniyle zor bir dönemden geçiyor. Bu süreçte o bölgelerdeki üretim ve ihracatta 2023 yılında kısmi bir düşüş yaşanabileceğini aktaran EHBYİB Başkanı Muhammet Öztürk sözlerini şöyle sürdürdü; “İnsanlığın sıfır noktası olan Anadolu ve Mezopotamya toprakları, tarım üretimininde başladığı ve binlerce yıldır insanlığı besleyen topraklar. 2023 yılında sektörümüzün 11,4 milyar dolarlık ihracatının yüzde 38’ini bu kadim coğrafya gerçekleştirdi. Yaşadığımız deprem sonrasında Hükümetimizin aldığı tedbirler, bu topraklardaki üretken insanlarımız sayesinde bu topraklardaki üretimin kısa sürede rayına gireceğine inanıyoruz, yaşanabilecek lokal üretim düşüşlerini 2024 yılında aşacağımız inancındayız. 17 Şubat 2023 tarihli Resmi Gazete’de yer alan 2022 Yılında Yapılacak Tarımsal Destekler ve 2023 Yılında Uygulanacak Sertifikalı Tohum Kullanım Desteğine İlişkin Kararda Değişiklik yapılmasına Dair Karar ile 6/2/2023 tarihinde meydana gelen depremler nedeniyle zarar gören ve afet bölgesi ilan edilen illerde Çiftçi Kayıt Sistemine kayıtlı çiftçiler için 2022 üretim yılı mazot ve gübre destekleme ödemeleri nakdi olarak yapılacak olması, ayrıca, Havza Bazlı Fark Ödemelerinde kütlü pamuk için 110 kr/kg olan destek oranının 160 kr/kg’a, Yağlık Ayçiçeği için 50 kr/kg olan destek miktarı 70 kr/kg’a çıkarılmasını doğru buluyoruz.”

TURQUALITY Projesi ABD pazarında başarıyı getirdi

Ege İhracatçı Birlikleri’nin Türkiye’nin gıda ihracatında lider konumda olduğunu hatırlatan Ege Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Muhammet Öztürk, “Liderliğimizi sürdürmek için EİB bünyesindeki 6 Gıda Birliğimizle birlikte fuarlar, sektörel ticaret heyetleri, alım heyetleri, URGE ve TURQUALITY projeleri sürdürüyoruz. ABD pazarında Ticaret Bakanlığı desteğiyle yürüttüğümüz Turkish Tastes Turquality projemiz ile çok başarılı işlere imza attık. Projemizde tanıttığımız gıda ürünlerinde 4 yıllık dönemde ABD’ye yaptığımız ihracatta 700 milyon dolardan 1 milyar doların üzerine çıktık. Bu başarı tablosunda sürdürdüğümüz projelerin itici gücü oldu. 2023 yılında üyelerimizin kümelenerek kurumsallaşma ve ihracat yetkinliklerini artırmaları için URGE Projesini başlatıyoruz” diye konuştu.

Hububat ve bitkisel yağlar ihracatı domine etti

Geniş bir ürün gamına sahip olan hububat bakliyat yağlı tohumlar sektörünün 2022 yılında gerçekleştirdiği 11,4 milyar dolarlık ihracatta, hububat ürünlerinin 2,6 milyar dolarlık, hayvansal ve bitkisel yağların 2 milyar dolarlık ihracatla sektörün ihracatını domine ettiğini ifade eden Öztürk diğer ürün gruplarının katkılarını ise şöyle özetledi; “Değirmencilik ürünleri 1,8 milyar dolarlık ihracat yaptı. 1 milyar dolarlık şeker ve şeker mamulleri ve 905 milyon dolarlık kakaolu ürünler ihracatıyla dünyanın ağzını tatlandırdık. İhracatımızın 896 milyon dolarını gıda müstahzarları oluşturdu.”


216 ülke ve gümrüklü bölgeye ihracat yapıldı

Türkiye, 2022 yılında 216 ülke ve gümrüklü bölgeye hububat bakliyat ve yağlı tohumlar ihracatı yaparken, listenin zirvesinde 2,3 milyar dolarlık ihracatla Irak yer aldı. Sektörün Irak’a ihracatı 2021 yılına göre yüzde 43 artış gösterdi.

EHBYİB’nin ABD pazarında sürdürdüğü TURQUALITY Projesinin de desteğiyle ABD’ye yapılan hububat bakliyat yağlı tohumlar ihracatı yüzde 28 artışla 708 milyon dolar oldu ve ABD en çok ihracat yapılan ikinci ülke oldu.

Sektör ihracatında Suriye 562 milyon dolarla üçüncü, Libya 365 milyon dolarla dördüncü ve Yemen 322 milyon dolarla beşinci ülke olarak sıralandı.

Egeli ihracatçılar Kuzey Afrika’da destan yazdı

Ege Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği’nin 2022 yılı ihracatı ülkeler bazında incelendiğinde; Kuzey Afrika pazarında destan yazdıkları ortaya çıktı.

EHBYİB üyelerinin ihracat yaptığı 153 ülke ve gümrüklü bölge listesinde; Libya 119 milyon dolarlık ihracatla zirveye otururken, Egeli ihracatçılar, Libya’ya yaptıkları hububat bakliyat yağlı tohumlar ihracatını 2022 yılında yüzde 88 artırma başarısı gösterdi.

Libya’yı yüzde 43’lük ihracat artış hızı ve 113 milyon dolarlık ihracat performansıyla Cezayir takip etti. Zirvenin üçüncü basamağının sahibi yüzde 156’lık rekor ihracat artışı ve 86 milyon dolarlık ihracatla bir başka Kuzey Afrika ülkesi Tunus izledi.

Türkiye’nin üretim ve ihracatında dünya lideri olduğu beyaz haşhaşın en büyük alıcısı Hindistan 2022 yılında 86 milyon dolarlık beyaz haşhaş talebiyle EHBYİB üyelerinin en çok ihracat yaptığı dördüncü ülke oldu. Listenin beşinci basamağında 60 milyon dolarlık taleple Mısır yer aldı. Mısır yüzde 560’lık talep artışıyla dikkatleri çekti.

Bowl of sunflower seeds and bowl of sunflower oil on white wooden background. From top view

Ege’den yapılan her 100 dolarlık ihracatın 58 dolarını bitkisel yağ sektörü yaptı

Ege Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği’nin 2022 yılı ihracat karnesini sektörler bazında da açıklayan Başkan Öztürk, “Birliğimizin 2022 yılındaki ihracatına en büyük katkıyı yüzde 51 artışla 580 milyon dolarlık tutarla bitkisel yağ ihracatçılarımız yaptı. Başka bir ifadeyle 2022 yılında yaptığımız her 100 dolarlık ihracatın 58 dolarını bitkisel yağ ihracatçılarımız gerçekleştirdi. Küspeler ve Hayvansal Yem ihracatımız yüzde 67 artışla 123 milyon dolar, yağlı tohumlar ihracatımız yüzde 140 artışla 98 milyon dolar, çikolata şekerleme ihracatımız yüzde 3 artışla 48 milyon dolar ve gıda müstahzarları ise yüzde 25 artışla 41milyon dolar ihracata tekabül etti.” diye konuştu.

Öztürk: “2023 yılına da parlak bir giriş yaptık”

Hububat, bakliyat ve yağlı tohumlar sektörü olarak 2023 yılına da parlak bir giriş yaptıklarının altını çizen Başkan Öztürk sözlerini şöyle sürdürdü; “Ocak ayında sektörümüzün Türkiye genelindeki ihracatı yüzde 19,3’lük artışla 829 milyon dolardan 989 milyon dolara çıktı. Birliğimizden yaptığımız ihracatta yüzde 20’lik artışla 63 milyon dolardan 76 milyon dolara ilerledi. Türkiye genelinde Irak 164 milyon dolarlık ihracatla sektörümüzde zirvedeki yerini korurken, Rusya Federasyonu’na ihracatımız yüzde 161’lik artışla 17 milyon dolardan 44 milyon dolara çıktı. Rusya Federasyonu 2023 yılında sektörümüzün güçleneceği pazarlardan biri olacağı izlenimi veriyor. Bu izlenimizi EHBYİB istatistikleri de destekliyor. 2023 yılı Ocak ayında Ege Bölgesi’nden en çok ihracat yaptığımız ülke yüzde 1.488’lik artışla ve 9 milyon dolarlık tutarla Rusya Federasyonu oldu. Rusya’yı 7 milyon dolarlık ihracatla Cezayir izledi. Cibuti ve Libya 5’er milyon dolarlık ihracatla Cezayir’in arkasından sıralanırken, Almanya yüzde 210’luk artışla ve 4 milyon dolarlık ihracatla ilk 5 ülke arasında kendine yer buldu.”

Related Articles

1202 YORUMLAR

 1. What i do not understood is actually how you are not really much more well-liked than you might be now. You’re very intelligent. You realize thus significantly relating to this subject, produced me personally consider it from a lot of varied angles. Its like men and women aren’t fascinated unless it is one thing to do with Lady gaga! Your own stuffs great. Always maintain it up!

 2. Hi! I just wanted to ask if you ever have any trouble with hackers?
  My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing several weeks of hard work due to no back up.
  Do you have any methods to prevent hackers?

 3. Great work! That is the kind of info that are meant to be shared
  across the web. Shame on the seek engines for now
  not positioning this put up higher! Come on over and talk over
  with my web site . Thanks =)

 4. Can I show my graceful appreciation and show my appreciatation really good
  stuff and if you want to seriously get to hear Let me tell
  you a brief about how to make passive income I am always here for yall you know that right?

 5. Greetings I am so excited I found your site, I really found you by error, while I was browsing on Google for something else, Anyways
  I am here now and would just like to say cheers for a incredible post and a all round thrilling blog (I also love
  the theme/design), I don’t have time to look
  over it all at the minute but I have saved it and also included your RSS feeds, so when I have
  time I will be back to read much more, Please do keep up the
  great b.

 6. Hey just wanted to give you a quick heads
  up. The words in your post seem to be running off the screen in Opera.
  I’m not sure if this is a format issue or something to do with browser compatibility but I
  figured I’d post to let you know. The design and style look great though!
  Hope you get the problem solved soon. Kudos

 7. Its like you read my mind! You appear to know a lot about this, like you wrote
  the book in it or something. I think that you can do with some pics
  to drive the message home a bit, but other than that, this is excellent blog.
  A great read. I’ll certainly be back.

 8. Your style is so unique in comparison to other people I have read stuff from.

  Thanks for posting when you’ve got the opportunity, Guess I will just bookmark this web site.

 9. Let me give you a thumbs up man. Can I tell you exactly how to
  do amazing values and if you want to really findout?
  and also share valuable info about how to find good hackers for good
  price yalla lready know follow me my fellow commenters!.

 10. Hello, i believe that i saw you visited my weblog thus i came to return the favor?.I’m attempting to to find issues to enhance my
  site!I suppose its good enough to make use of some of your concepts!!

 11. I’m impressed, I must say. Seldom do I encounter a blog that’s both educative and amusing, and let me
  tell you, you’ve hit the nail on the head. The issue is something which not enough men and women are speaking
  intelligently about. Now i’m very happy that I
  found this in my search for something concerning this.

 12. First of all I would like to say excellent blog!
  I had a quick question which I’d like to ask if you do not mind.
  I was curious to know how you center yourself and clear your mind
  prior to writing. I’ve had trouble clearing my mind in getting my ideas out there.
  I do enjoy writing but it just seems like the first 10 to 15 minutes are usually lost simply just trying to figure out how to begin. Any recommendations
  or hints? Thank you!

 13. My spouse and I absolutely love your blog and find many of your post’s to be precisely what I’m looking for.
  Do you offer guest writers to write content available for you?
  I wouldn’t mind producing a post or elaborating on some of the subjects you write concerning here.
  Again, awesome website!

 14. Who needs to be a master of all trades if you have the LEGO jack-of-all
  bricks? The possibilities are endless! fantastic lego kits This guide opened my eyes
  in ways I didn’t expect. Who would have thought that building with Lego could be an immersive, rewarding experience?
  I never thought I’d be saying this, but Lego has become an essential part of my adult life.
  It’s incredible how both nostalgia and innovation can coexist.

 15. Забота о вашем доме – это забота о удобстве. Термомодернизация фасадов – это не только стильный внешний вид, но и обеспечение тепла в вашем уединенном уголке. Наш коллектив, коллектив экспертов, предлагаем вам переделать ваш дом в идеальное место для жизни.
  Наши проекты – это не просто теплоизоляция, это творческое воплощение с каждым шагом. Мы нацелены на гармонии между красотой и практичностью, чтобы ваш дом превратился не только теплым и уютным, но и великолепным.
  И самое важное – доступная стоимость! Мы уверены, что качественные услуги не должны быть неподъемными по цене. [url=https://ppu-prof.ru/]Утепление фасада дома цена за 1м[/url] начинается всего начиная с 1250 руб/м².
  Использование современных технологий и высококачественных материалов позволяют нам создавать теплоизоляцию, которая долго служит и надежна. Позабудьте о холоде стен и дополнительных затратах на отопление – наше утепление станет вашим надежным защитником от холода.
  Подробнее на [url=https://ppu-prof.ru/]ppu-prof.ru[/url]
  Не откладывайте на потом заботу о удобстве в вашем жилище. Обращайтесь к мастерам своего дела, и ваш дом превратится настоящим архитектурным шедевром, которое подарит вам тепло и уют. Вместе мы создадим пространство, в котором вам будет по-настоящему удобно!

 16. mexican mail order pharmacies [url=http://mexicanpharm.store/#]purple pharmacy mexico price list[/url] mexican online pharmacies prescription drugs

 17. buy prescription drugs from canada cheap [url=https://edwithoutdoctorprescription.store/#]prescription without a doctor’s prescription[/url] best ed pills non prescription

 18. best ed pills non prescription [url=https://edwithoutdoctorprescription.store/#]best ed pills non prescription[/url] п»їprescription drugs

 19. india pharmacy [url=http://indianpharm.store/#]international medicine delivery from india[/url] top 10 pharmacies in india indianpharm.store

 20. mail order pharmacy india [url=http://indianpharm.store/#]international medicine delivery from india[/url] mail order pharmacy india indianpharm.store