Sürdürülebilir tarım girişimi: Bakla işleme tesisine Beneo’dan 50 milyon Euro’luk yatırım

Fonksiyonel bileşenlerin önde gelen üreticilerinden biri olan BENEO, Almanya’nın Offstein kentinde yeni bir bakliyat işleme tesisine 50 milyon Euro yatırım yaptığını duyurdu. Bu tesis, gıda ve hayvan yemi için protein bakımından zengin bakliyat bileşenleri üretecek. Başlangıçta protein konsantresi, nişasta açısından zengin un ve  bakladan elde edilen kabuklara odaklanacak ve gelecekte diğer bakliyatları işleme seçeneği de olacak. Yeni üretim tesisi, şirketin bitki bazlı protein portföyünü daha da güçlendiriyor ve BENEO’nun bitki bazlı gıda ve yem bileşenlerine yönelik artan talebi karşılamasını sağlıyor.

Bitki bazlı protein trendi kalıcıdır. 2027 yılına kadar tüm protein talebinin %75’inin bitkisel olacağı ve bu proteinleri kullanan ürünlerin 2020-2027 yılları arasında %11 CAGR’ye ulaşması bekleniyor. Ayrıca 2016-21 yılları arasında %20’lik bir CAGR elde ederek dünya çapında yeni ürün lansmanlarının yükselen yıldız bileşenleri olarak kabul edilen bezelye ve bakla sayesinde bakliyatların popülaritesini artıyor.

BENEO’nun tüm tedarik zinciri boyunca sürdürülebilirlik en önemli konudur. Bakliyatlar, çiftlik düzeyinde sera gazı emisyonlarını azaltmaya yardımcı olur. Örneğin, bakla kendisi ve sonraki bitkiler için azot sağlamaktadır ve bu nedenle azot gübrelemesi gerekli değildir. Bakla, Sürdürülebilir Tarım Girişimi (SAI) tarafından sertifikalandırılan ve böylece sürdürülebilirlik standartlarını takip eden çiftçilerden yerel olarak tedarik edilecektir. BENEO Bakla proteini, nişasta bakımından zengin un ve kabuklar ürettiğinden, mahsul tamamen kullanılacak ve fonksiyonel bileşenler için tamamen değerlenecektir. Ayrıca, üretim prosesi, alternatif süreçlere kıyasla düşük enerji tüketimi nedeniyle seçilmiştir; genel olarak BENEO’nun karbon nötrlüğü ve sürdürülebilirlik hedeflerine katkıda bulunmaktadır. 

Tesisin inşası için çalışmalar çoktan başladı ve 2024’ün ikinci yarısında tamamlanması ve Offstein tesisinde yaklaşık 25 kadar iş imkanı yaratılması bekleniyor. Bununla birlikte, gıda ve yem müşterilerinin Bakla bileşenlerinden mümkün olan en kısa sürede yararlanabilmelerini sağlamak için BENEO, yeni tesis tamamen faaliyete geçene kadar ham maddeleri ara üretim tesislerinde işleyecektir. Bu, BENEO’nun Bakla bileşenlerinin ilk miktarlarının Haziran 2022’nin başından itibaren mevcut olacağı anlamına geliyor.

BENEO’nun bakla protein konsantresi ve nişasta bakımından zengin unu, et ve süt alternatiflerinin yanı sıra (glutensiz) fırın ve tahıllarda protein zenginleştirme ve doku iyileştirme için kullanılacaktır. Bakla kabukları ve nişasta bakımından zengin un, sürdürülebilir evcil hayvan yemi, su besini ve hayvancılık besini için bitkisel bir protein veya lif kaynağı olarak yemde kullanılacaktır.

Christoph Boettger, BENEO Member of the Executive Board ( Yönetim Kurulu Üyesi ): “BENEO’nun yeni bir bakliyat üretim tesisine yaptığı son yatırım sadece başlangıç noktasıdır. Bitki bazlı bileşenlere kuvvetle inanıyoruz ve bu nedenle yeni tesisimizi, ileriye dönük protein arzımızı genişletmek için önemli bir ilk adım olarak görüyoruz. Bu ilk adım, önümüzdeki yıllarda daha çeşitli sürdürülebilir bitki bazlı protein bileşenleri üretmemizi sağlayacaktır.” açıklamalarında bulundu.

Related Articles

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

21,988BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
0AbonelerAbone
- Advertisement -

Latest Articles