Sürdürülebilir süt ve peynir çiftlikleri

Sürdürülebilirliğin sosyal ve çevresel etkilerinin değerinin bilincinde olan dünya çapındaki markalar gerek üretim süreçlerinde gerekse nihai üründe sürdürülebilirliği öncelikleri haline getiriyor. Tüketiciler ise destekledikleri şirketler konusunda daha seçici hale geliyor ve iş uygulamaları konusunda etik ve şeffaf olanlardan bilinçli olarak satın alıyor. Çevre dostu uygulamalar son yıllarda yiyecek – içecek sektörü için de büyük önem taşımaya başladı. Öyle ki 2020’de Edelman and The Nature Conservancy’nin yaptığı bir araştırmaya göre konu sürdürülebilirlik olduğunda Yiyecek, içecek ve tarım sektöründeki liderlerin %55’i uygulamalarında çıtayı yükseltiyor. Benzer şekilde süt ürünleri alanında da sürdürülebilir çalışmalar yürütenler var. Dairy Discovery Zone’a göre çok sayıda süt çiftçisi, hava ve su gibi doğal kaynakları geri dönüştürerek ve suni gübre ihtiyacını ortadan kaldırmak için gübreyi yeniden kullanarak karbon ayak izlerini azaltıyor.

ABD’deki süt üretiminin merkez üssü olan Wisconsin’de, eyaletteki 7.000’den fazla süt çiftliğinin çoğu, dünyaya peynir getirmek için yenilikçi yollar kullanıyor.  Waterloo’da bir aile işletmesi olan Crave Brothers Farmstead Cheese bunun en iyi örneklerinden. Şirket ödüllü mascarpone, mozzarella, çedar ve daha fazlası için modern ve sürdürülebilir üretim yöntemleri kullanıyor. Peynir yapma tesisi bilgisayar tarafından çalıştırılan bir anaerobik metan çürütme sistemi kullanıyor. Bu sayede mikroorganizmaların organik atıkları parçalayarak metan, karbondioksit ve diğer gazları oluşturması ve bunları yenilenebilir enerji olarak kullanılması sağlanıyor. Bu yapı ile Crave Brothers sadece altı saat içerişinde peynir yaparken aynı zamanda 300 eve yetecek elektriği de üretebiliyor.

Benzer şekilde yenilebilir enerji şirketi Vanguard Renewables, Dairy Farmers Of America, Starbucks ve Unilever ile gıda israfına ve sera gazı azaltımına yönelik döngüsel bir çözüm sunan Farm Powered Strategic Alliance çerçevesinde iş birliğine gitti. Bu birliktelik süt çiftliklerinin rejeneratif tarıma yatırım yapmasına yardımcı olacak. Farm Powered Strategic Alliance, atık ve emisyon çıktıları azaltmak için kaynak ve ekipman desteği verirken, geri dönüşüm için bu elementlerin toprağa karışmasını sağlayacak.

Kaynak: Tasting Table

Related Articles

122 YORUMLAR

  1. I must thank you for the efforts youve put in penning this site. I am hoping to check out the same high-grade blog posts by you in the future as well. In fact, your creative writing abilities has motivated me to get my very own blog now 😉

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

21,988BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
0AbonelerAbone
- Advertisement -

Latest Articles