FAO, dünya tahıl üretimi tahminini yükseltti

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü FAO’nun 2020’de küresel tahıl üretimine yönelik tahmini yükselirken, bu yılki erken beklentiler Kuzey Yarımküre’de buğday üretiminde ılımlı bir artışa, Güney Yarımküre’de ise mısır üretiminde bir düşüşe işaret ediyor.

2020’de dünyadaki tahıl üretimi için en son tahmin yaklaşık 2,744 milyon tondu. Başlıca tahıllar arasında, dünyadaki buğday üretimi için tahmin 4,8 milyon ton artarak tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 766,5 milyon ton olarak yenilendi.

2020 yılında dünya pirinç üretimi için tahmin de 2,2 milyon ton artarak 510,6 milyon tona yükseldi, bir önceki yıla göre yüzde 1,8 artarak tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Revizyon, esas olarak Çin, Filipinler ve Gine’de daha önce beklenenden daha iyi 2020 rekolte çıktılarından kaynaklanıyor. Buna karşın, dünya iri taneli tahıl üretimine yönelik tahmin yaklaşık 5 milyon ton azaldı ve bu durum, rekolteyi kısan kötü hava koşulları nedeniyle Amerika Birleşik Devletleri ve Ukrayna’da mısır üretim tahminlerinde yapılan önemli kesintileri yansıtıyor.

Related Articles

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

21,988BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
0AbonelerAbone
- Advertisement -

Latest Articles