Sütaş, Sürdürülebilirlik Raporu’nu yayımladı

Bireylerin sağlığı ve mutluluğu, toplumun gelişimi ve refahı, çevrenin sürdürülebilirliği için “SÜRSÜN HEP SÜTAŞKI” diyen Sütaş, sürdürülebilirlik yaklaşımını ve bu alandaki faaliyet sonuçlarını açıkladığı Sürdürülebilirlik Raporunu yayımladı. Uluslararası GRI standartlarına uygun olarak hazırlanan rapor, Sütaş’ın 50. yılını kutlayacağı 2025 yılı sürdürülebilirlik hedeflerini de içeriyor. 

“Çiftlikten Sofralara” entegre iş modeli ile faaliyet gösteren Sütaş, çalışmalarının “birey, toplum, çevre” etki alanlarındaki sonuçlarına ve 2025 hedeflerine yer verdiği 2020 Sürdürülebilirlik Raporu’nu kamuoyu ile paylaştı. Sütaş, bitkisel üretimden başlayarak gübre ve enerji üretimine kadar uzanan entegre iş modeli ile ürünlerinin doğallığını, lezzetini ve besin değerlerini güvence altına alıyor. Bu model ile hayata geçen entegre tesisleri, kendi bölgelerinde yarattıkları ekonomik ve sosyal etkilerle bölgelerinin kalkınmasına önemli katkılarda bulunuyor. Kullandığı doğal kaynakların geri kazanılmasını amaçlayan Sütaş;  enerji ihtiyacını, çiftliklerinin gübreleri ve organik atıklarından ürettiği yenilenebilir enerji ile karşılıyor. Ürettiği organik ve organomineral gübreler ile onarıcı tarım çalışmalarına katkıda bulunuyor. Sütaş, gıda zincirinin bütününde sürdürülebilirliğin sağlanmasını öngören “Avrupa Birliği Yeşil Mutabakat – Çiftlikten Çatala” stratejisinin Türkiye’deki en güçlü örneğini oluşturuyor.

Sütaş Sürdürülebilirlik Komitesi Başkanı Duygu Yılmaz, “Sütaş olarak doğal kaynakların hızla tükenmesi ve kirlenmesi, iklim değişikliği, gıda güvenliği gibi küresel sorunların çözümünün; devletlerin, toplumların, şirketlerin ve bireylerin hep birlikte harekete geçmeleri ile mümkün olduğunu düşünüyoruz. Şirketlerin; sürdürülebilirliği, kurumsal kültürlerinin ve iş yapış biçimlerinin ayrılmaz parçası haline getirerek tüm paydaşlarına yaygınlaştırmalarının önemli katkılar sağlayacağına inanıyoruz. Bu sorumlulukla sütün iyiliğini ve bereketini yaymak için çalışırken sürdürülebilirliği esas alan “Çiftlikten Sofralara” entegre modelimiz ve temel iş stratejilerimiz ile “bireylerin sağlığı ve mutluluğuna”, “toplumun gelişimi ve refahına”, “çevrenin sürdürülebilirliğine” doğal olarak önemli katkılarda bulunan sonuçlar elde ediyoruz. 2020 sürdürülebilirlik hedeflerimize ilişkin sonuçları ve Sütaş’ın 50. yılı olan 2025 yılı için belirlediğimiz hedefleri kamuoyu ile paylaşmaktan memnuniyet duyuyoruz” diye konuştu.

Sütaş’ın doğal lezzetlerinin güvencesi, “Çiftlikten Sofralara” iş modeli 

Sütaş; tüketicilerinin yaşam kalitelerini artıran, sağlık ve mutluluk veren, doğal ve lezzetli süt ürünleri sunma misyonuyla çalışıyor. Bu misyonu yerine getirebilmek amacıyla oluşturduğu “Çiftlikten Sofralara” entegre iş modeli ile tüm üretim süreçlerini entegre ediyor, izliyor ve denetliyor. İneklerinin sağlıklı yem bitkileri ve kendi tesislerinde ürettiği doğal yemlerle beslenmesini sağlıyor, böylece sağlıklı ineklerden besin değeri yüksek kaliteli süt elde ederek ürünlerinin güvenilirliğini ve doğallığını güvence altına alıyor. Türkiye’nin dört bir yanında yer alan tesisleriyle ürünlerini hızla, tazeliğini ve doğallığını koruyarak tüketicilerine ulaştırıyor.

Çiğ süt kalitesi, ürünlerin güvenilirliğinin sağlanması ve verimlilik açısından iyi bakılan, sağlıklı hayvanların kritik önemini vurgulayan Duygu Yılmaz, “Çiftliklerimizde, AB’nin hayvan refahı mevzuatı kapsamında uygulamalarımızı sürdürüyoruz. Tüm çiftliklerimiz “Hastalıktan Ari ve AB Onaylı İşletme Belgesi”ne sahip. 2025 yılına kadar AB’nin Yeşil Mutabakat Çiftlikten Çatala Stratejisi kapsamında yeni düzenlemeleri de yakından takip ederek hayata geçirmeyi taahhüt ediyoruz.”dedi. Önümüzdeki dönemde yeni ürünler sunmayı planlayan Sütaş, ambalajlarının üzerinde ürünlerinin besin değeri ve güvenilirliğine ilişkin tüketicilerini bilgilendiren ve bilinçlendiren daha fazla içerik paylaşmayı hedefliyor.

Sütün bereketini yaymak için yatırımlarına devam ediyor

Sütaş’ın “Çiftlikten Sofralara” iş modeli; yarattığı sosyo-ekonomik etkiler ve kapsayıcılığı ile “Bölgesel Kalkınma Modeli” niteliği taşıyor. Sütaş’ın, Karacabey, Aksaray ve Tire’den sonra 4. entegre tesisi olacak Bingöl Entegre Tesisleri yatırımı da hızla ilerliyor. 2020 yılında hazırlanan ve yatırımın Bingöl ve çevresine olan etkilerini geniş bir şekilde inceleyen Bingöl Bölgesel Etki Analizi Raporu’na göre Sütaş’ın faaliyetlerine başlamasıyla birlikte bölgede GSYH’nin %40 artmasının yanı sıra bölgede üretim teknolojisinde değişim, işsizliğin azalması, iş gücü niteliğinde gelişim, hane gelirlerinde artış, dışarıya göçün durması, nitelikli nüfusun geriye dönmesi, gelir dağılımında dengelenme ve sosyal ve kültürel dönüşümün hızlanması gibi bölgeyi önemli ölçüde değiştirecek gelişmeler bekleniyor.

Süt sektörünün gelişimine katkıda bulunuyor

Sütaş, sektörün ihtiyacı olan nitelikli insan gücünün yetiştirilmesini destekleyerek de sektörün gelişimine katkıda bulunuyor. Ülkemizde süt hayvancılığının daha sağlıklı ve verimli yapılabilmesi için Eğitim Merkezlerinde 1998 yılından beri 19.251 üretici, öğrenci ve girişimciye ücretsiz eğitim veren Sütaş, 2025 yılına kadar bu rakamı 23.000’e çıkarmayı hedefliyor.

Üretim tesislerinin enerji ihtiyacının % 84’ünü, atıklarından ürettiği yenilenebilir enerji ile karşılıyor

Entegre tesislerinde yer alan biyogaz tesislerinde çiftliklerinin gübrelerini ve fabrikalarının organik atıklarını işleyerek yenilenebilir enerjiye dönüştürdüklerini belirten Duygu Yılmaz, “Biyogaz tesislerimizde üretilen enerji miktarı, üretim tesislerimizin elektrik ihtiyacının %84’ünü karşılayacak seviyeye ulaştı. 2020 yılında Biyogaz tesislerimizde engellediğimiz sera gazı, operasyonel faaliyetlerimizin yol açtığı sera gazı emisyonundan  %75 daha fazla oldu. Enerji tesislerimizde azaltılan gold standart sertifikalı 41.536 ton karbonun da gönüllü karbon piyasalarına satışını gerçekleştirdik. 2025 yılında elektrik ihtiyacımızın %100’ünü biyogaz tesislerimizde üretmeyi hedefliyoruz. Bu hedefimizi, güneş enerjisi üretimi ile de destekleyeceğiz. Çiftliklerimizin ve üretim tesislerimizin çatılarına koyacağımız güneş enerjisi panelleri ile yenilenebilir enerji üretimimizi 10 MW daha artıracağız. ” diye konuştu.

Organik ve organomineral gübreler ile toprağı zenginleştiriyor

Biyogaz tesislerinin çıktılarını organik ve organomineral gübre olarak yem bitkileri üretiminde kullanan ve toprağın organik yapısının iyileştirilmesine katkıda bulunan Sütaş, 2025 yılı itibarıyla her yıl 50.000 ton organik maddeyi toprağa kazandırmayı hedefliyor. Toprağın organik madde içeriği açısından zenginleştirilmesinin öneminin her geçen gün daha çok anlaşıldığını belirten Yılmaz, gerçekleştirdikleri organik ve organomineral gübre denemelerinde, muadillerine göre ürün veriminde %15’e, toprağın organik madde içeriğinde %40’a varan artışlar tespit ettiklerini dile getirdi.

Kullandığı suları geri kazanıyor 

Suyu verimli kullanmanın sorumlulukları olduğu kadar öncelikli konuları arasında da yer aldığını belirten Yılmaz, “Tesislerimizde kullandığımız suyun tamamını arıtıp doğaya geri veriyoruz. 2015 yılında kullanmaya başladığımız damlama sulama sistemini, bitkisel üretim faaliyetlerimizin tamamına yaygınlaştırdık. Bu sayede yaklaşık %25-40 oranında su tasarrufu sağladık. Bugüne kadar gerçekleştirdiğimiz su verimliliği çalışmalarını genişleterek 2025 yılına kadar fabrikalarımız, çiftliklerimiz ve ofislerimizde su kullanım verimliliğini % 15 artırmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

Related Articles

886 YORUMLAR

 1. Sex Pistols, punk grubu The Sex Pistols’un şarkıcı Johnny Rotten ilekariyerinin kutu
  set antolojisidir. ‘de piyasaya çıktı. Set, üç adet temalı CD ve
  80 sayfalık bir kitapçıktan oluşuyor. İlk disk, grubun tek stüdyo albümü olan Never Mind the Bollocks’un tamamının yanı sıra dört B yüzü ve grubun ilk demo oturumunu içeriyor.

 2. May I simply say what a comfort to uncover somebody that
  really knows what they’re talking about on the net.
  You definitely know how to bring an issue to light and make it important.
  A lot more people ought to check this out and understand this side
  of the story. I can’t believe you’re not more popular given that you surely
  possess the gift.

 3. Greetings! Quick question that’s totally off topic. Do you know how to make your site mobile friendly?
  My weblog looks weird when viewing from my apple iphone.

  I’m trying to find a theme or plugin that might be able to fix this issue.
  If you have any recommendations, please share. With thanks!

 4. After I originally commented I seem to have clicked on the -Notify
  me when new comments are added- checkbox and now every time a comment is added I
  receive four emails with the same comment. Is there a way you
  can remove me from that service? Many thanks!

 5. I am really impressed with your writing skills as well as with the layout on your blog.
  Is this a paid theme or did you modify it yourself?
  Anyway keep up the nice quality writing, it’s rare to see a nice blog like this one today.

 6. can you buy clomid without prescription [url=https://clomid.site/#]where to get generic clomid without dr prescription[/url] where can i get cheap clomid without dr prescription

 7. My developer is trying to persuade me to move to .net from PHP.
  I have always disliked the idea because of the expenses.

  But he’s tryiong none the less. I’ve been using WordPress
  on various websites for about a year and am
  anxious about switching to another platform. I have heard good things about blogengine.net.
  Is there a way I can transfer all my wordpress posts into it?
  Any kind of help would be greatly appreciated!

 8. reputable mexican pharmacies online [url=http://mexicanpharm.store/#]medicine in mexico pharmacies[/url] mexican online pharmacies prescription drugs

 9. best online pharmacies in mexico [url=https://mexicanpharm.store/#]medicine in mexico pharmacies[/url] п»їbest mexican online pharmacies

 10. best online canadian pharcharmy [url=https://reputablepharmacies.online/#]prescription online[/url] canadian prescription filled in the us

 11. list of canadian online pharmacies [url=https://reputablepharmacies.online/#]best mexican online pharmacies[/url] best mexican online pharmacies

 12. best non prescription ed pills [url=http://edwithoutdoctorprescription.store/#]ed meds online without prescription or membership[/url] ed meds online without doctor prescription

 13. п»їlegitimate online pharmacies india [url=http://indianpharmacy.shop/#]Order medicine from India to USA[/url] indian pharmacy indianpharmacy.shop

 14. п»їlegitimate online pharmacies india [url=https://indianpharm.store/#]Online medicine home delivery[/url] reputable indian pharmacies indianpharm.store

 15. medicine in mexico pharmacies [url=http://mexicanpharm.shop/#]Online Pharmacies in Mexico[/url] mexico pharmacies prescription drugs mexicanpharm.shop

 16. Please let me know if you’re looking for a article
  author for your blog. You have some really great articles and I believe I
  would be a good asset. If you ever want to take
  some of the load off, I’d really like to write some content for your blog in exchange for a link back to
  mine. Please send me an email if interested.
  Kudos!

 17. Monitor phone from anywhere and see what’s happening on target phone. You will be able to monitor and store call logs, messages, social activities , images , videos, whatsapp and more. Real-time monitoring of phones, No technical knowledge is required, no root is required.