Hücresel tarım, daha sürdürülebilir yumurta akı proteini için önemli

Yumurta akı proteini üretmek için hücresel tarımın kullanılması, gıda endüstrisi için çok önemli olan bir bileşenin çevresel etkisini azaltma konusunda önem taşıyor. Helsinki Üniversitesi’ndeki Geleceğin Sürdürülebilir Gıda Sistemleri araştırma grubu ile Finlandiya’daki VTT Teknik Araştırma Merkezi tarafından yapılan araştırma, hücresel tarım yoluyla yumurta akı üretiminin gezegen üzerindeki etkisini azaltmanın bir yolu olabileceğini ortaya koydu.

Araştırma, mantar tarafından üretilen ovalbüminin, tavuk yumurtası beyaz tozuyla ilişkili çevresel yükün bir kısmını hafifletme potansiyeline sahip olabileceğini öne sürüyor. Bu, özellikle üretimde düşük karbonlu enerji kaynakları kullanıldığında geçerli oluyor. Tavuk yumurtası beyazı tozu, içerdiği yüksek kaliteli protein nedeniyle gıda endüstrisinde yaygın olarak kullanılan bir bileşeni. Yıllık yumurta proteini tüketimi milyonlarca tona ulaşıyor ve pazarın önümüzdeki yıllarda daha da genişlemesi bekleniyor.

“Araştırmamıza göre, bu, mantar tarafından üretilen ovalbüminin, tavuk bazlı muadili üretimine kıyasla arazi kullanım gereksinimlerini neredeyse yüzde 90 ve sera gazlarını yüzde 31-55 oranında azalttığı anlamına geliyor. Gelecekte, üretim düşük karbon enerjisine dayandığında, hassas fermantasyon, etkiyi yüzde 72’ye kadar azaltma potansiyeline sahip,” diyor Helsinki Üniversitesi’nden Doktora Araştırmacısı Natasha Järviö.

Related Articles

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

21,988BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
0AbonelerAbone
- Advertisement -

Latest Articles