Süt Ürünleri İsrafını Azaltmanın Yolu QR Kodları Olabilir Mi?

QR kodları pandemiden bu yana popüler hale geldi, ancak yeni bir çalışma, bu teknolojinin en büyük tarım ve gıda atık kaynaklarından birini azaltmanın cevabı olabileceğini gösteriyor. Amerika’daki Cornell Üniversitesi’nd yapılan bir araştırmaya göre, süt kutuları ya da şişeleri üzerine basılan son kullanma tarihleri, yakın bir zamanda QR kodlarıyla değiştirilebilir. Bu durum, gıda atığı açısından önem teşkil ediyor.

ABD yayını bir gazeteye göre, tüketicilerin sütü ne zaman çöpe atacakları konusundaki kafa karışıklığı ve perakendecilerin elinde satılmamış ürün kalması nedeniyle, sıvı süt, süt ürünleri gıda atıklarının yaklaşık %65’inden sorumlu ve yine aynı gazeteye göre bu durum ABD’ye yıllık 6 milyar dolardan fazlaya mal oluyor.

Buna ek olarak, Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü verilerine göre, dünya çapında süt üretimi, işlenmesi ve nakliyesi; bir kilo süt için beş kilodan fazla karbondioksit eşdeğerinden sorumlu. Tarım ve Yaşam Bilimleri Fakültesi‘nde gıda güvenliği profesörü Martin Wiedmann, “Kartonlara basılı tarihlerle, tüketiciler genellikle en uzak tarihli sütü alırlar, ancak bu, mağaza raflarında içilebilir süt bırakır ve perakendeciler daha sonra atar.” diyerek israfın önüne geçilmesi gerekliliğine dikkat çekiyor. “Bu duruma göre, özellikle gıda zinciri boyunca veri toplamamıza gerçekten izin vermek için birleştirildiklerinde, dijital trendleri değerli kılıyor.”

Journal of Dairy Science‘da yayınlanan araştırma, QR kodlarının kullanımının sütün ne kadar süre içilebilir olduğunu daha iyi gösterebileceğini ve “önemli ölçüde daha az” tarım ve gıda atığı oluşturabileceğini ortaya koyuyor. Gıda bilimi alanında doktora öğrencisi ve çalışmanın ortak yazarlarından biri olan Samantha Lau, “ABD’de süt ürünleri, israf edilen gıdaların en büyük payına sahip ilk üç gıda grubu arasında yer alıyor” diyor. Lau ve ekibine, bir gün gıda ürünlerinde yaygın olarak bulunan son kullanma tarihlerinin yerini alabileceğini iddia ettiği QR kod teknolojisi için ilham veren şey tüketici kabulü hakkında daha fazla bilgi edinme konusundaki gerçekler.

Araştırmaya katılan müşterilerin seçim yapması gereken bir durum vardı: son kullanma tarihlerinin yazılı olduğu süt satın almak veya akıllı telefonla tarandığında son kullanma tarihini gösterecek olan QR kodlu kaplar satın almak. Lau, “İki aylık çalışma sırasında, müşterilerin yüzde 60’ından fazlası, sütü QR koduyla satın aldı ve bu yeni teknolojiyi kullanmaya büyük ilgi gösterdi” diyor ve ekliyor “Bu sonuçlar, gıda ürünlerinde QR kodlarının kullanılmasının, daha büyük gıda israfı sorununu ele almanın yenilikçi bir yolu olabileceğini ortaya koydu.”

Related Articles

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

21,988BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
0AbonelerAbone
- Advertisement -

Latest Articles