Şili’nin somon çiftçileri çevresel sürdürülebilirliğe odaklandı

Salmones Camanchaca, Multiexport Foods ve Badinotti Group’un dahil olduğu Şili’nin en iyi somon çiftçileri ve tedarikçileri operasyonlarını daha sürdürülebilir bir hale getirmek istediklerini açıkladı. Salmones Camanchaca, değer zinciriyle ilişkili çevresel ve sosyal risklerin yönetimini iyileştirmek amacıyla yakın zamanda BioMar ve Skretting ile iki yıllık bir balık yemi tedarik anlaşması imzaladı. Girişim, dört özel hedefi özetlemektedir:

  • Dünyanın hiçbir yerinde doğal ormansızlaşmaya katkıda bulunmayan hammaddeleri kullanarak diyet formüle etmek,
  • Bilime Dayalı Hedefler girişiminin kılavuzları altında sera gazı azaltma hedefleri oluşturmak,
  • Yüzde 100 yenilenebilir enerji kullanmak,
  • Genel çevresel etkiyi azaltmaya dayalı olarak balık diyetleri için bileşenleri seçen yaşam döngüsü analizi yöntemini uygulamak.

Salmones Camanchaca Sürdürülebilirlik Müdürü Alfredo Tello, “Yem üretimi, bu sürece dahil olan çok çeşitli hammaddeler ve tedarik zincirleri nedeniyle somon yetiştiriciliğinin sosyal ve çevresel ayak izinin önemli bir bileşenidir” dedi. “Somon çiftçiliğinin sürdürülebilir gelişimine aktif olarak katkıda bulunmak, gıda tedarikçilerimizle ortak çalışmayı gerektirir ve bu taahhüt, bu yönde atılmış büyük bir adımdır.”

Multiexport Foods, 2020 yılında Puerto Montt şehrinde bulunan işleme tesisinin çöp sahalarına atık göndermeyi tamamen durdurduğunu ve böylece 2017’de başlattığı “Sıfır Atık Çöp Alanına” programının hedefini gerçekleştirdiğini duyurdu.

Şili su ürünleri ağları üreticisi Badinotti Group da çevresel taahhütlerini artırdı. Geçen yıl, Şili’nin Çevresel Değerlendirme Servisi’ne (SEA), bir atık su arıtma tesisi inşa etmeye yönelik 4,5 milyon USD (4,1 milyon Euro) proje için bir çevresel etki beyanı (ÇBS) sundu.

Related Articles

2023 YORUMLAR