Osmaniye OSB Muz Serasında İlk Hasat Gerçekleştirildi

Osmaniye Organize Sanayi Bölgesi’nin, Türkiye’de ilk kez bir organize sanayi bölgesinde tarıma yönelik girişimde bulunarak 4 milyon TL yatırımla hayata geçirdiği Muz Serası Projesi’nde ilk hasat gerçekleştirildi.

Hasat esnasında açıklamalarda bulunan Osmaniye OSB Yönetim Kurulu Başkan Vekili Şerif Tosyalı, “20 dönümlük alanda hayata geçirdiğimiz Muz Serası Projesi’nde ilk hasat sonrasında yaklaşık 2 milyon TL gelir elde edeceğiz. Kendini 2 yılda amorti edecek bu proje ile OSB’mizin yıllık sabit giderlerinin yüzde 30’unu karşılayabileceğiz. Projemize çok yoğun ilgi var. Türkiye’nin farklı bölgelerinden birçok OSB, proje hakkında bizden bilgi almak üzere iletişime geçiyor. Osmaniye Organize Sanayi Bölgesi olarak böylesine değer yaratan bir proje ile insanımıza ve toplumumuza iyi bir örnek sunduğumuz için büyük bir memnuniyet duyuyoruz” dedi.

Osmaniye Organize Sanayi Bölgesi hayata geçirdiği Muz Serası Projesi ile Türkiye’nin ilk karma OSB’si olma yolunda emin adımlar ilerliyor. Osmaniye OSB, Türkiye’de ilk kez bir organize sanayi bölgesinde tarıma yönelik bir yatırım gerçekleştirirken aynı zamanda muz dışında farklı tarım ürünlerinin OSB arazisinde ekiminin yapılabilmesi için de araştırmalarını sürdürüyor. Bir organize sanayi bölgesi olmanın da ötesinde merak uyandıran farklı projelere de imza atan Osmaniye OSB, daha önce de yatırım yaptığı 7.5 MW’lık güneş enerjisi santrali (GES) ile kendi enerjisini üretmek üzere önemli bir adım atmıştı.

Kendini 2 yılda amorti edecek, yıllık sabit giderlerin %30’unu karşılayacak

Gerçekleştirdikleri proje ile Türkiye’de bir ilke imza attıklarını dile getiren Osmaniye OSB Yönetim Kurulu Başkan Vekili  Şerif  Tosyalı, “Projeyi hazırlarken başından sonuna kadar tamamen uzman bir ekiple çalıştık. Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi ile iş birliği yaptık. Bilim insanlarımızın yaptığı toprak analizi sonrasında arazimizin muz ekimine uygun olduğu tespitinden sonra projemizi uygulamaya koyduk. 20 dönümlük alanda hayata geçirdiğimiz Muz Serası Projesi için 4 milyon TL yatırım yaptık. Geçen yıl başlattığımız projemizde ilk hasat sonrasında 150 ton civarında bir ürün elde ettik. Yıllık yaklaşık 2 milyon TL gelir hedefliyoruz. Kendini 2 yılda amorti edecek bu proje ile OSB’mizin yıllık sabit giderlerinin yüzde 30’unu karşılayabileceğiz. Projemize hem halkımızdan hem de Türkiye’deki diğer OSB’lerden çok yoğun ilgi var. Türkiye’nin farklı bölgelerinden birçok OSB, proje hakkında bizden bilgi almak üzere iletişime geçiyor. Projemizin OSB’lere örnek olmasının yanı sıra daha önce sadece yer fıstığı, turp ve zeytin gibi tarım ürünleriyle öne çıkan Osmaniye’de muz ekimini de hızlandıracağını düşünüyoruz. Ülkemizde tarım odaklı birçok organize bölge var ama bizim gibi endüstri odaklı bir sanayi bölgesinde bu bir ilk. Bir anlamda Türkiye’de hem sanayi hem tarım alanında üretim yapan ilk karma OSB olduk. Osmaniye Organize Sanayi Bölgesi olarak böylesine değer yaratan bir proje ile insanımıza ve toplumumuza iyi bir örnek sunduğumuz için büyük bir memnuniyet duyuyoruz” dedi.

Muz dışında yeni ürünler de yolda

Bu proje kapsamındaki bir alanda; biber, salatalık, patlıcan, karnabahar, lahana, domates gibi ürünlerin deneme üretimi de Osmaniye OSB tarafından geçtiğimiz dönem yapılmış bulunuyor. Bu araştırmalar sonucunda 500 metrekarelik alanda ekilen domateslerin hasadı da kısa bir süre sonra yapılacak. Bu domateslerin satışından da 100 bin TL civarında gelir hedefleniyor. Bununla birlikte Muz Serası Projesi öncesinde dikilen zeytin ağaçlarından bu yıl 2 ton ürün ve bunlardan da 600 kg civarında zeytin yağı elde edilmiş durumda. Osmaniye OSB, 15 dönümlük bir araziyi daha tarım yapılabilecek hale getirmek için çalışmalarını devam ettiriyor. Yapılan toprak analizleri sonucunda yeni ürünlerin de bu arazide üretilmesi planlanıyor. Osmaniye OSB’de ayrıca kuş, güvercin, köpek ve kuzuların olduğu, hayvanlar için özel bir bölüm de var. Ayrıca seranın içinde muzun diplerindeki otları temizlemesi için 100 tavuk da bu ekosistemin bir parçası haline getirilmiş durumda.
 

Türkiye’de yeni nesil sanayinin kalbi Osmaniye OSB’de atıyor 

Türkiye’nin önde gelen organize sanayi bölgelerinden biri olan Osmaniye OSB 700 hektar alan üzerine kurulu. 110 sanayici, toplam 130 tesis var. Tosyalı Toyo, Tosyalı Harsco, ArcelorMittal RZK, Crown Bevcan gibi uluslararası sanayi şirketlerine ev sahipliği yapıyor. Çalışan sayısı ise yaklaşık 12.500. Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu listesinde Osmaniye OSB’den 7 şirket bulunuyor. Türkiye’nin demir çelik üretiminin yüzde 15’i burada gerçekleşiyor. Osmaniye OSB üyesi şirketlerin gerçekleştirdiği toplam ihracat 1 milyar dolara yaklaşmış durumda. Osmaniye OSB’de yaklaşık 9 milyon dolar yatırım ile hayata geçirilen toplam 7.5 MW’lık Güneş Enerjisi Santrali (GES), 1 yılda kendini amorti ederken ürettiği temiz enerji ile OSB’nin elektrik ihtiyacının bir kısmını da karşılıyor. GES projesinde önümüzdeki dönemde dört sahanın birleştirilmesi ve panellerin yenilenmesiyle verimliliğin daha da artırılması planlanıyor. Osmaniye OSB, AB projesi olan İş Geliştirme Merkezi, 6.000 m2 lik alanda 1500 m2 kapalı alan üzerine kurulu Teknoloji Geliştirme Merkezi, liman bağlantı yolu ve uygulamaya geçirilmesi planlanan demiryolu projesi ve tarım alanları ile Türkiye’de yeni nesil bir sanayi anlayışının kalbi olma yolunda emin adımlarla ilerliyor.

Related Articles

329 YORUMLAR

 1. I am not positive the place you are getting your info, but great topic. I must spend a while studying much more or figuring out more. Thank you for excellent info I was on the lookout for this information for my mission.

 2. Your article made me suddenly realize that I am writing a thesis on gate.io. After reading your article, I have a different way of thinking, thank you. However, I still have some doubts, can you help me? Thanks.

 3. Щ€ЩЋШ­ЩЋШЇЩ‘ЩЋШ«ЩЋЩ†ЩђЩЉ Ш№ЩЋЩ†Щ’ Щ…ЩЋШ§Щ„ЩђЩѓЩЌ Ш№ЩЋЩ†Щ’ Ш­ЩЏЩ…ЩЋЩЉЩ’ШЇЩЌ Ш§Щ„Ш·Щ‘ЩЋЩ€ЩђЩЉЩ„Щђ Ш№ЩЋЩ†Щ’ ШЈЩЋЩ†ЩЋШіЩђ ШЁЩ’Щ†Щђ Щ…ЩЋШ§Щ„ЩђЩѓЩЌ ШЈЩЋЩ†Щ‘ЩЋ Ш±ЩЋШіЩЏЩ€Щ„ЩЋ Ш§Щ„Щ„Щ‘ЩЋЩ‡Щђ ШµЩ„Щ‰ Ш§Щ„Щ„Щ‡ Ш№Щ„ЩЉЩ‡ Щ€ШіЩ„Щ… Ш­ЩђЩЉЩ†ЩЋ Ш®ЩЋШ±ЩЋШ¬ЩЋ ШҐЩђЩ„ЩЋЩ‰ Ш®ЩЋЩЉЩ’ШЁЩЋШ±ЩЋ ШЈЩЋШЄЩЋШ§Щ‡ЩЋШ§ Щ„ЩЋЩЉЩ’Щ„Ш§Щ‹ Щ€ЩЋЩѓЩЋШ§Щ†ЩЋ ШҐЩђШ°ЩЋШ§ ШЈЩЋШЄЩЋЩ‰ Щ‚ЩЋЩ€Щ’Щ…Щ‹Ш§ ШЁЩђЩ„ЩЋЩЉЩ’Щ„ЩЌ Щ„ЩЋЩ…Щ’ ЩЉЩЏШєЩђШ±Щ’ Ш­ЩЋШЄЩ‘ЩЋЩ‰ ЩЉЩЏШµЩ’ШЁЩђШ­ЩЋ ЩЃЩЋШ®ЩЋШ±ЩЋШ¬ЩЋШЄЩ’ ЩЉЩЋЩ‡ЩЏЩ€ШЇЩЏ ШЁЩђЩ…ЩЋШіЩЋШ§Ш­ЩђЩЉЩ‡ЩђЩ…Щ’ Щ€ЩЋЩ…ЩЋЩѓЩЋШ§ШЄЩђЩ„ЩђЩ‡ЩђЩ…Щ’ ЩЃЩЋЩ„ЩЋЩ…Щ‘ЩЋШ§ Ш±ЩЋШЈЩЋЩ€Щ’Щ‡ЩЏ Щ‚ЩЋШ§Щ„ЩЏЩ€Ш§ Щ…ЩЏШ­ЩЋЩ…Щ‘ЩЋШЇЩЊ Щ€ЩЋШ§Щ„Щ„Щ‘ЩЋЩ‡Щђ Щ…ЩЏШ­ЩЋЩ…Щ‘ЩЋШЇЩЊ Щ€ЩЋШ§Щ„Щ’Ш®ЩЋЩ…ЩђЩЉШіЩЏ purchase cialis Other adverse experiences that have been reported with amiloride are generally those known to be associated with diuresis, or with the underlying disease being treated

 4. I absolutely love your blog and find the majority of your post’s to be precisely what I’m looking for. Do you offer guest writers to write content for you? I wouldn’t mind producing a post or elaborating on most of the subjects you write related to here. Again, awesome web log!

 5. Вітаю Вас друзі! black friday ukraine

  Останнім часом Чорна п’ятниця відзначається не тільки в США, але і в усьому світі. Інтернетмагазини також влаштовують у Чорну п’ятницю різноманітні акції та пропонують своїм покупцям знижки в цей день.

 6. I intended to write you that little bit of observation so as to thank you once again just for the splendid suggestions you have documented in this article. This is really shockingly open-handed of you to offer unhampered what exactly a few individuals would have offered for sale as an electronic book to earn some profit for themselves, notably since you could possibly have done it in the event you desired. The creative ideas likewise acted as a fantastic way to know that many people have the same passion just as my own to know the truth a great deal more in regard to this condition. I know there are numerous more pleasant situations ahead for individuals who discover your website.

 7. Aw, this was a really nice post. In concept I wish to put in writing like this additionally ?taking time and actual effort to make a very good article?but what can I say?I procrastinate alot and not at all appear to get one thing done.

 8. Good post. I study something tougher on totally different blogs everyday. It will at all times be stimulating to learn content material from different writers and follow somewhat one thing from their store. I抎 prefer to use some with the content on my weblog whether you don抰 mind. Natually I抣l offer you a link on your web blog. Thanks for sharing.

 9. There are some attention-grabbing cut-off dates in this article however I don抰 know if I see all of them heart to heart. There may be some validity but I will take maintain opinion until I look into it further. Good article , thanks and we would like extra! Added to FeedBurner as well

 10. Can I just say what a reduction to seek out somebody who actually is aware of what theyre talking about on the internet. You undoubtedly know how one can carry a difficulty to mild and make it important. Extra individuals have to read this and understand this aspect of the story. I cant imagine youre not more popular because you undoubtedly have the gift.

 11. Nice post. I be taught one thing more difficult on totally different blogs everyday. It will at all times be stimulating to read content material from different writers and apply a little one thing from their store. I抎 prefer to make use of some with the content material on my weblog whether or not you don抰 mind. Natually I抣l offer you a link on your net blog. Thanks for sharing.

 12. After examine just a few of the blog posts on your website now, and I really like your method of blogging. I bookmarked it to my bookmark web site record and will be checking back soon. Pls take a look at my web site as nicely and let me know what you think.

 13. An attention-grabbing discussion is price comment. I believe that you need to write extra on this subject, it may not be a taboo topic however generally individuals are not sufficient to speak on such topics. To the next. Cheers

 14. Howdy just wanted to give you a quick heads up. The text in your
  post seem to be running off the screen in Opera.

  I’m not sure if this is a format issue or something to do with web browser compatibility but
  I thought I’d post to let you know. The design look great
  though! Hope you get the problem resolved soon. Kudos

 15. Can I simply say what a comfort to discover an individual who truly knows what they are discussing on the
  internet. You actually realize how to bring an issue to light and make
  it important. More people should read this and understand this side of
  your story. I was surprised that you are not more popular because you surely have the gift.

 16. What i don’t understood is in fact how you’re not really
  a lot more well-appreciated than you might be now. You’re so
  intelligent. You recognize thus significantly in terms of this subject, produced me in my opinion imagine
  it from a lot of varied angles. Its like women and men aren’t involved
  until it is one thing to accomplish with Lady gaga! Your
  individual stuffs outstanding. At all times maintain it up!

 17. An interesting discussion is worth comment. I do think that you ought to write more on this
  topic, it may not be a taboo matter but generally people do not talk about these topics.
  To the next! Cheers!!

 18. After I initially commented I seem to have clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and from now on whenever a comment is added I get four emails
  with the same comment. There has to be a way you are able to remove me from that service?

  Kudos!

 19. Наша команда опытных мастеров предоставлена подать вам передовые подходы, которые не только ассигнуруют долговечную покров от холода, но и подарят вашему дому современный вид.
  Мы практикуем с новейшими материалами, подтверждая долгий срок использования и выдающиеся эффекты. Изоляция внешней обшивки – это не только экономия на отапливании, но и заботливость о экосистеме. Экономичные подходы, какие мы производим, способствуют не только дому, но и сохранению экосистемы.
  Самое основополагающее: [url=https://ppu-prof.ru/]Стоимость утепления дома снаружи цена[/url] у нас начинается всего от 1250 рублей за м²! Это доступное решение, которое переделает ваш домик в реальный теплый уголок с скромными затратами.
  Наши произведения – это не лишь теплоизоляция, это постройка поля, в где каждый элемент отражает ваш особенный манеру. Мы учтем все твои потребности, чтобы сделать ваш дом еще более гостеприимным и привлекательным.
  Подробнее на [url=https://ppu-prof.ru/]http://ppu-prof.ru[/url]
  Не откладывайте труды о своем обители на потом! Обращайтесь к специалистам, и мы сделаем ваш обиталище не только комфортнее, но и изысканнее. Заинтересовались? Подробнее о наших сервисах вы можете узнать на официальном сайте. Добро пожаловать в обитель уюта и высоких стандартов.

 20. SMM
  Основная функция: Автоматизация и оптимизация процесса продвижения в социальных сетях.
  Поддерживаемые платформы: Facebook, Instagram, Twitter, LinkedIn, VK.
  Особенности:
  Аналитика: Предоставление детальной статистики по каждой социальной сети, включая анализ аудитории, охват, вовлеченность и эффективность контента.
  Автоматизация публикаций: Планировщик публикаций позволяет создавать, графиковать и автоматически размещать контент на всех поддерживаемых платформах.
  Генератор контента: Использует искусственный интеллект для создания привлекательного и релевантного контента, адаптированного под каждую социальную сеть.
  Интерактивные опросы и голосования: Увеличение вовлеченности аудитории через интерактивные функции, такие как опросы и голосования.
  Подбор ключевых слов и хэштегов: Оптимизация постов с помощью анализа и подбора наиболее эффективных ключевых слов и хэштегов.
  Управление сообществом: Инструменты для модерации и управления взаимодействиями в социальных сетях, включая отслеживание комментариев и сообщений.
  Безопасность и конфиденциальность: Высокий уровень безопасности и защиты личных данных.
  Интеграция с другими сервисами: Возможность интеграции с CRM-системами, Google Analytics и другими инструментами цифрового маркетинга.
  Пользовательский интерфейс: Простой и интуитивно понятный интерфейс с поддержкой многоязычности.
  Поддержка и обучение: Подробные руководства пользователя и видеоуроки, а также круглосуточная поддержка клиентов.

 21. We wish to thank you again for the stunning ideas you offered Janet when preparing her
  own post-graduate research in addition to, most
  importantly, with regard to providing all of the ideas in one blog post.
  Provided that we had known of your blog a year ago, we might have been kept from the
  useless measures we were participating in. Thanks to you.
  sex shop

 22. Березин Андрей Евроинвест [url=http://www.newizv.ru/news/2023-08-28/berezin-andrey-svedeniya-o-developere-419032/]http://www.newizv.ru/news/2023-08-28/berezin-andrey-svedeniya-o-developere-419032/[/url].

 23. Что может быстро улучшить настроение в наши дни? Конечно же, хорошее кино. Что может быть лучше, чем заварить себе вкусны кофе или чай сесть в мягкое кресло, зайти на сайт HD-Novinka и смотреть фильмы 2024 онлайн бесплатно.
  кино 2024 бесплатно в хорошем

 24. May I simply say what a comfort to uncover
  somebody who genuinely understands what they’re discussing
  on the net. You certainly know how to bring a problem to light and make it important.
  A lot more people need to look at this and understand this side of your
  story. I can’t believe you are not more popular because
  you surely have the gift.

 25. Nikolaev [url=https://www.natureworldnews.com/articles/57820/20230802/vyacheslav-konstantinovich-nikolaev.htm]https://www.natureworldnews.com/articles/57820/20230802/vyacheslav-konstantinovich-nikolaev.htm[/url]

 26. It’s the best time to make some plans for the future and it is time to be happy.
  I have read this post and if I could I want to
  suggest you some interesting things or suggestions. Perhaps you can write next articles
  referring to this article. I desire to read even more things about it!

 27. It’s a pity you don’t have a donate button! I’d definitely donate to this outstanding blog!
  I suppose for now i’ll settle for bookmarking and adding your RSS feed to
  my Google account. I look forward to brand new updates and will share this site with my Facebook group.
  Talk soon!

 28. Howdy very nice site!! Guy .. Excellent .. Superb ..
  I’ll bookmark your website and take the feeds also?
  I am satisfied to seek out a lot of useful information here within the put up, we’d like work out extra techniques on this regard, thank
  you for sharing. . . . . .

 29. Здесь http://diplomguru.com возможно приобрести диплом о высшем образовании по доступной цене без необходимости вносить предоплату, с возможностью получения его в течение двух дней.

 30. I really love your blog.. Pleasant colors &
  theme. Did you create this website yourself? Please reply back as I’m wanting to create my own site and would like to
  find out where you got this from or exactly what the theme is named.
  Appreciate it!!

 31. I’ve been exploring for a little bit for any high quality articles
  or weblog posts in this kind of area . Exploring in Yahoo
  I eventually stumbled upon this web site. Studying this information So i’m glad to express that I’ve an incredibly good uncanny feeling I came upon exactly what
  I needed. I such a lot indubitably will make sure to don?t disregard this website and provides it a glance on a constant basis.

 32. Давыдов Эдуард [url=https://www.panram.ru/partners/news/biografiya-eduarda-davydova-generalnogo-direktora-bsk-ao/]https://www.panram.ru/partners/news/biografiya-eduarda-davydova-generalnogo-direktora-bsk-ao/[/url] .

 33. Эдуард Давыдов [url=https://www.panram.ru/partners/news/biografiya-eduarda-davydova-generalnogo-direktora-bsk-ao]https://www.panram.ru/partners/news/biografiya-eduarda-davydova-generalnogo-direktora-bsk-ao[/url] .

 34. Simply want to say your article is as astounding.
  The clearness for your submit is just great and that i could think you’re a professional in this subject.

  Well together with your permission let me to grab your feed
  to keep updated with approaching post. Thanks 1,000,000 and please carry on the enjoyable
  work.

 35. I believe everything wrote was actually very reasonable. But, think
  on this, what if you were to create a killer headline?
  I mean, I don’t want to tell you how to run your blog, however what if you
  added a title that makes people want more?

  I mean Osmaniye OSB Muz Serasında İlk Hasat Gerçekleştirildi | Farm Network is a little vanilla.
  You ought to look at Yahoo’s front page and see how they create news titles to
  get viewers interested. You might add a video or a related
  picture or two to get people interested about what you’ve written. In my opinion, it might make your posts a little bit more interesting.

 36. I like the valuable info you supply for your articles.
  I’ll bookmark your weblog and check again right here frequently.

  I’m somewhat sure I will be informed many new stuff proper right here!

  Good luck for the next!

 37. Hey there! Do you know if they make any plugins to assist with SEO?
  I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I’m
  not seeing very good results. If you know of any please share.

  Thank you! You can read similar article here:
  Sklep online

 38. Hello there! Do you know if they make any plugins to assist with SEO?
  I’m trying to get my blog to rank for some targeted
  keywords but I’m not seeing very good results. If you know of any please share.
  Thank you! You can read similar art here: Najlepszy sklep

 39. Hi there! Do you know if they make any plugins
  to help with SEO? I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords
  but I’m not seeing very good results. If you know of any please
  share. Appreciate it! I saw similar text here: AA List

 40. Hi! Do you know if they make any plugins to help with SEO?
  I’m trying to get my website to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very
  good success. If you know of any please share. Thank you! You can read similar art here: Hitman.agency

 41. PBN sites
  We will establish a structure of PBN sites!

  Pros of our privately-owned blog network:

  We carry out everything so google does not understand THAT THIS IS A privately-owned blog network!!!

  1- We purchase domains from distinct registrars

  2- The leading site is hosted on a virtual private server (Virtual Private Server is rapid hosting)

  3- The remaining sites are on different hostings

  4- We allocate a unique Google account to each site with verification in Google Search Console.

  5- We design websites on WordPress, we do not utilize plugins with assisted by which Trojans penetrate and through which pages on your websites are established.

  6- We do not reiterate templates and employ only exclusive text and pictures

  We never work with website design; the client, if wanted, can then edit the websites to suit his wishes

 42. PBN sites
  We build a structure of private blog network sites!

  Benefits of our privately-owned blog network:

  We perform everything SO THAT google does not grasp that this is A PBN network!!!

  1- We buy domains from various registrars

  2- The main site is hosted on a virtual private server (VPS is rapid hosting)

  3- The remaining sites are on different hostings

  4- We assign a distinct Google ID to each site with confirmation in Google Search Console.

  5- We make websites on WP, we don’t utilize plugins with assistance from which Trojans penetrate and through which pages on your websites are produced.

  6- We don’t reiterate templates and employ only individual text and pictures

  We don’t work with website design; the client, if desired, can then edit the websites to suit his wishes

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Stay Connected

21,988BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Latest Articles