Dünyanın en büyük “yenilebilir ormanını” yaratan şef: Rodrigo Pacheco

Gezegendeki en büyük “yenilebilir orman” Ekvador’daki Şef Rodrigo Pacheco’nun yeşil restoranı Bocavaldivia’da sunuluyor. Pacheco, “Bitkiler bizim müttefikimizdir. Onlara ne kadar çok sahipsek, iklime o kadar dayanıklı oluyoruz” diyor.

Sürdürülebilir mutfak ve yerel biyoçeşitlilik ilkelerine saygı duyan şeflerin sayısı her geçen gün artıyor ve şefler, doğrudan bahçelerinde veya gerektiğinde kiraladıkları arazilerde yetiştirdikleri gıda ürünlerini misafirlerinin sofralarına getiriyor. Ekvadorlu şef Rodrigo Pacheco’nun gezegendeki en büyük yenebilir ormanı yetiştirmek isteme projesi de buna dahil. Şef, Ekvador kıyısındaki Puerto Cayo’da yaratıcı permakültür projesine başladığından beri, Bocavaldivia restoranında dokuz yıldır sürdürülebilir yemekler sunuyor.

Pacheco, “Yenilebilir bitkilerin bulunduğu normal bir ormanın ekosistemini yeniden yaratmaya çalışıyoruz. Hepsi yerli türler, yapay ekosistemler yaratmak istemiyoruz. Başladığımızda düz, kuru ve boş bir yerle karşılaştık. Dokuz yıl sonra orman oldu. Biz esas olarak mor patates, mısır, kakao, papaya, biber, ananas, avokado, biber, kabak gibi Ekvador’a özgü türleri yetiştiriyoruz. Elimizdeki imkanlarla elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyoruz. Araziyi akıllıca kullanıyoruz, doğaya uyum sağlıyoruz, yeri bulduğumuzdan daha iyi bıraktığımızdan emin oluyoruz” ifadelerini kullanıyor.

Related Articles

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

21,988BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
0AbonelerAbone
- Advertisement -

Latest Articles