Akıllı telefonlar, toprak veya su kirliliğini ölçebilecek

Dokunmatik ekran teknolojisiyle yakın gelecekte biyo-algılama veya tıbbi teşhis de mümkün olabilecek. Cambridge Üniversitesi araştırmacıları, yaptıkları çalışmayla ilk kez ekran üzerine sıvı numuneler yerleştirerek toprak veya içme suyundaki yaygın iyonik kirleticileri tanımlamayı başardı. Araştırma sonuçları, bir dokunmatik ekranın bu alanda nasıl kullanılabileceğini ve dokunmatik ekran sensörünün hassasiyetinin sıradan laboratuvar tabanlı ekipmanlarla karşılaştırılabilecek kadar başarılı olduğunu gösterdi.

Tıbbi teşhis mümkün

Araştırmacılar, yakın gelecekte doğrudan cebimizdeki telefonlardan biyo-algılama veya tıbbi teşhis de dahil olmak üzere çok çeşitli algılama uygulamalarının yapılabileceğini öngörüyor. Araştırma ekibinden Dr. Ronan Daly, “Ekranı temelden değiştirmek zorunda kalmadan teknolojiyle farklı bir şekilde etkileşime girip giremeyeceğimizi bilmek istedik. Parmağımızdan gelen bir sinyali yorumlamak yerine, elektrolitleri okumak için bir dokunmatik ekrandan veriler alabilmeyi amaçladık” diyor.

Arsenik kirliliği

Bu teknoloji için ilk uygulama alanlarından biri, içme suyundaki arsenik kirliliğini tespit etmek olabilir. Arsenik, dünyanın birçok yerinde yer altı sularında bulunan yaygın bir kirletici. Belediyelerin çoğu, kurdukları su sistemi ile su evlere ulaşmadan önce arseniği tarar ve filtreler. Ancak su arıtma tesisleri olmayan dünyanın bazı bölgelerinde arsenik kirliliği hâlâ ciddi bir sorun. Dr. Ronan Daly, “Teorik olarak, güvenli olup olmadığını kontrol etmek için içmeden önce telefonunuza bir damla su damlatabilirsiniz. Teknolojiyi çok çeşitli molekülleri tespit edebilecek şekilde daha da geliştirmeyi umuyoruz. Bunun sonucunda çok çeşitli potansiyel sağlık uygulamalarının önü açılabilir. Çalışmamız, mobil teknolojilerde dokunmatik ekranlı algılamanın kullanımının daha geniş bir şekilde araştırılması, herkesin erişebileceği, hızlı ölçüm yapan ve veri iletişimine olanak tanıyan araçların oluşturulması için bir miat olacak” diyor.

Related Articles

2114 YORUMLAR

 1. nolvadex pct dosage The pharmaceutical composition of claim 96, wherein the hydrophobic surfactant is selected from the group consisting of oleic acid; lauric acid; glyceryl monocaprate; glyceryl monocaprylate; glyceryl monolaurate; glyceryl monooleate; glyceryl dicaprate; glyceryl dicaprylate; glyceryl dilaurate; glyceryl dioleate; acetylated monoglycerides; propylene glycol oleate; propylene glycol laurate; polyglyceryl 3 oleate; polyglyceryl 6 dioleate; PEG 6 corn oil; PEG 20 corn oil; PEG 20 almond oil; sorbitan monooleate; sorbitan monolaurate; POE 4 lauryl ether; POE 3 oleyl ether; ethyl oleate; poloxamers; cholic acid; ursodeoxycholic acid; glycocholic acid; taurocholic acid; lithocholic acid; deoxycholic acid; chenodeoxycholic acid; and mixtures thereof

 2. Hello! This is kind of off topic but I need some guidance from an established blog
  hyperlink to your host I’m not sure why but this web site is loading extremely slow for me“성인망가” I’m thinking about making my own but I’m not sure where to begin.I wonder how so much effort you place to make one of these fantastic informative web site.

 3. Разрешение на строительство — это официальный документ, выдаваемый полномочными органами государственного аппарата или территориального руководства, который дает возможность начать строительство или выполнение строительных работ.
  Разрешение на строительство утверждает правовые основания и нормы к строительной деятельности, включая допустимые типы работ, дозволенные материалы и способы, а также включает строительные нормы и пакеты охраны. Получение разрешения на стройку является необходимым документов для строительной сферы.

 4. 《539彩券:台灣的小確幸》

  哎呀,說到台灣的彩券遊戲,你怎麼可能不知道539彩券呢?每次”539開獎”,都有那麼多人緊張地盯著螢幕,心想:「這次會不會輪到我?」。

  ### 539彩券,那是什麼來頭?

  嘿,539彩券可不是昨天才有的新鮮事,它在台灣已經陪伴了我們好多年了。簡單的玩法,小小的投注,卻有著不小的期待,難怪它這麼受歡迎。

  ### 539開獎,是場視覺盛宴!

  每次”539開獎”,都像是一場小型的節目。專業的主持人、明亮的燈光,還有那台專業的抽獎機器,每次都帶給我們不小的刺激。

  ### 跟我一起玩539?

  想玩539?超簡單!走到街上,找個彩券行,選五個你喜歡的號碼,買下來就對了。當然,現在科技這麼發達,坐在家裡也能買,多方便!

  ### 539開獎,那刺激的感覺!

  每次”539開獎”,真的是讓人既期待又緊張。想像一下,如果這次中了,是不是可以去吃那家一直想去但又覺得太貴的餐廳?

  ### 最後說兩句

  539彩券,真的是個小確幸。但嘿,玩彩券也要有度,別太沉迷哦!希望每次”539開獎”,都能帶給你一點點的驚喜和快樂。

 5. Быстромонтируемые строения – это прогрессивные системы, которые различаются большой быстротой строительства и мобильностью. Они представляют собой сооруженные объекты, образующиеся из эскизно произведенных элементов или компонентов, которые могут быть быстрыми темпами смонтированы в пункте строительства.
  Быстровозводимые здания из сэндвич панелей отличаются податливостью и адаптируемостью, что дает возможность легко менять и модифицировать их в соответствии с потребностями клиента. Это экономически выгодное а также экологически стойкое решение, которое в крайние лета приняло обширное распространение.