WWF’nin Blue Panda’sı Türkiye’ye Yelken Açıyor

WWF’nin (Doğal Hayatı Koruma Vakfı) Blue Panda teknesi Akdeniz’i tehdit eden sorunlara dikkat çekmek için Fransa’dan başladığı yolculukta, İtalya’nın ardından Türkiye’ye yelken açtı.

Yelkenlinin Türkiye ziyareti çerçevesinde WWF-Türkiye ve İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğini yaptığı etkinlikte, WWF’in Plastik Atıksız Şehirler Ağı üyesi olan İzmir’in plastik kirliliği ile mücadele eylem planı açıklanması ve Kuşadası, Dilek Yarımadası’nda biyolojik çeşitlilik gözlemleri yapılması planlanıyor.

5 – 25 Ağustos tarihleri arasında Türkiye’de bulunacak olan yelkenli, WWF Plastik Atıksız Şehirler Ağı üyesi İzmir’in pilot ilçesi Çeşme’yi ve Kuşadası’nı ziyaret ederek; denizlerdeki plastik kirliliği, Akdeniz’in doğal zenginlikleri, deniz koruma alanları, denizlerdeki biyolojik çeşitlilik gibi konular üzerinde durulması planlanırken, tekne 25 Ağustos’ta Türkiye’den ayrılarak kasıma kadar İspanya ve Fransa kıyılarını ziyaret edecek.

Tunç Soyer, Plastik Atıksız İzmir Eylem Planı’nı Açıklayacak
İzmir Büyükşehir Belediyesi ve WWF-Türkiye yelkenlinin Çeşme ziyareti çerçevesinde, 5 Ağustos’ta, The Stay Warehouse’nin ev sahipliğinde düzenlenecek olan davette; İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, WWF’nin Plastik Atıksız Şehirler Ağı üyesi olan İzmir’in plastik kirliliği ile mücadele eylem planını açıklayacak.

Yelkenlinin Çeşme ziyareti boyunca Alev Adası ve Karaada Bandırma Koyu’nda kıyı temizliği ve atık analizi etkinlikleri düzenlenerek plastik kirliliğine dikkat çekilicek. Ayrıca, Blue Panda 8 – 12 Ağustos tarihlerinde, 18.00 – 22.00 saatleri arasında, Çeşme Marina’da halkın ziyaretine açılarak ziyaretçilerin teknede Blue Panda’nın Akdeniz seyri ve denizlerdeki plastik tehdidi konusunda bilgilendirilmesi planlanıyor.

Türkiye’nin tanınmış sualtı fotoğrafçısı, 2021 Yılı Doğa Koruma Fotoğrafçısı Ödülü sahibi Kerim Sabuncuoğlu’nun dünya denizlerinden çektiği kareler de “insanın ve plastiğin denizlere etkisi” teması ile Blue Panda’da sergilenecek. Blue Panda, 14 – 21 Ağustos tarihleri arasında Alaçatı’da düzenlenecek TWT IFCA JYM Slalom Dünya Rüzgâr Sörfü Şampiyonası’nın açılışına katılıp 14 Ağustos’ta şampiyona yarışçıları tarafından uğurlanarak Dilek Yarımadası’na doğru yola çıkacak.

Kuşadası, Dilek Yarımadası’nda Biyolojik Çeşitlilik Gözlemleri
Blue Panda’nın 15 – 25 Ağustos 2022 tarihleri arasında gerçekleşecek Kuşadası, Dilek Yarımadası ziyareti çerçevesinde, WWF-Türkiye deniz ekibi ile 7 Fransız gönüllü, deniz çayırları ve kayalık deniz alanlarında biyolojik çeşitlilik gözlemleri yapacak. Gözlemler ışığında Doğa Koruma ve Milli Park Müdürlüğü temsilcileri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri gibi paydaşların katılımıyla deniz koruma alanları ve denizel biyolojik çeşitliliğe ilişkin toplantılar düzenlenerek deniz koruma alanlarının önemine dikkat çekilecek.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Blue Panda’nın 2019’daki Türkiye’yi ilk ziyareti sırasında WWF’nin, “Plastik Atıksız Şehirler Ağı”na katılma kararı alarak, şehrin plastik atıklarının 2030’a dek kademeli olarak doğaya karışmayacağını taahhüt edilmişti. 

Related Articles

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

21,988BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
0AbonelerAbone
- Advertisement -

Latest Articles