Tarım Sektörünün Geleceği Gençlere Emanet

Tarım sektöründe yaş ortalamasının her geçen gün artması, tarım sektöründe sürdürülebilirliğin önündeki en büyük sorunlardan biri.

Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği gençleri tarım sektörüne kazandırmak için Üçüncü Kuşak Tarım Girişimciliği Eğitimi Programı’nı hayata geçirdi. Programın açılış toplantısı, Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Hayrettin Uçak’ın ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

Açılış toplantısına, Ege Mobilya Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Başkanı Cahit Doğan Yağcı, Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkan Yardımcısı Cengiz Balık, Yönetim Kurulu üyeleri Sadık Demircan, H. Vural Güleç, Türkmen Türkmenoğlu, Mehmet Kırıcı ve Denetim Kurulu Üyesi Aydın Yıldırım katıldı.

Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Hayrettin Uçak, “Gençlerimizin yapacağı işlerle ülkemiz tarımını daha ileri seviyelere taşıyacağınıza inanıyor ve sizlere güvendiğimizi bilmenizi istiyoruz. Ülkemiz, çayır ve mera arazisi dahil 38.000 hektar tarım alanı ve yıllık 55 milyon ton meyve sebze üretimiyle çok büyük bir potansiyele sahip. Bu potansiyeli daha verimli kullanmak, ihracatımızı arttırmak ve yeni pazarlar bulmak için yeni neslin enerjisine tarım sektörümüzün çok ihtiyacı var. 2021 yılında Konak İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğümüzle birlikte gençlerin katılımıyla yürüttüğümüz Gönüllü Son Hasat Projesinde gençlerimizin gözlerindeki ışığı, azimlerini hep birlikte gördük.” dedi.

EYMSİB ile iklime duyarlı, bilinçli bir yeni nesil

Son Hasat Projesinde yer alan gençlerin, bahçelerde çalışmaları, heyecanları ve mutluluklarının son derece güzel ve umut verici olduğundan bahseden Uçak sözlerine şöyle devam etti: “Bu yılın başında da Prof. Dr. Meltem Onay Hocamız bize iklime duyarlı, bilinçli bir yeni nesil yetiştirme fikriyle geldiğinde Birlik olarak büyük bir heyecan duyduk ve paydaşlarımızla hızla çalışmalara başlayarak 6 hafta sürecek Üçüncü Kuşak Tarım Girişimciliği Eğitimi Programı’nı hazırladık. Bu programda gençlerimize sürdürülebilir tarım için gerekli süreçleri kapsayan, onlara bilinç aşılayacak ve farkındalık yaratacak bir eğitim programı sunduk.”

Hayrettin Uçak: “Gençlerimize güveniyoruz”

Hayrettin Uçak, “Türkiye’nin birçok yerinden 120’nin üzerinde başvuru aldık ve ilk eğitim programımız için 50 genç arkadaşımızı belirledik. Tarım sektörümüzün, özellikle yaş meyve sebze sektörümüzün istediğimiz seviyelere gelmesi için önümüzde yapılacak çok iş var, biz bu seviyeye gençlerimizle geleceğimizi biliyor ve onlara güveniyoruz. Bu proje bizim için başlangıç ve bu programı yılın belirli dönemlerinde tekrarlayarak, ulaşabildiğimiz kadar gence ulaşmak istiyoruz. Umuyorum bu program ile Türkiye genelinde de bir farkındalık yaratabiliriz ve ülke geneline yayılmasını sağlayabiliriz.” diye konuştu.

Hayrettin Uçak, emek ve katkıları için proje paydaşları; Prof. Dr. Meltem Onay’ın kurucusu olduğu Cemre Hareketine, Sügep Akademi’ye, iş birlikleri için Ege Üniversitesi, İzmir Ekonomi Üniversitesi, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü ve İzmir İl Tarım ve Orman Müdürlüğüne, eğitmen ve akademisyenlere teşekkürlerini sunarak sözlerini noktaladı.

Jak Eskinazi: “Sürdürülebilir tarım EYMSİB’nin projesiyle doğru orantılı”

Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi ise “Geçmiş senelerde dünyanın kendine yeten ender ülkelerinden bir tanesiydik şu an ithalatla kendimize yetmeye başladık. Bu tabloyu tersine çevirebiliriz. Tarladan sofraya gelinceye kadar gıdanın üçte birini ziyan ediyoruz. Üretiyoruz ama değer katamıyoruz. İhtiyacı olanlara kavuşturamıyoruz. Amaç sadece üretmek değil, lojistik, soğuk hava deposu, işlenmesi bu büyük bir süreç. Tarımda sürdürülebilirliğin, planlamanın, bütün süreçlerin doğru yürütülmesi EYMSİB’nin projesiyle doğru orantılı.” dedi. Dikili, Kınık, Bayındır ve Bergama’da kurulma aşamasındaki Tarım İhtisas Organize Sanayi Bölgelerine dikkat çeken Eskinazi “İzmir’in kuzeyinde kurulmakta olan Dikili Tarım İhtisas Organize Sanayi Bölgesi en büyük Tarım OSB’lerden bir tanesi. Yakında üretime geçecek. Bunları yaparken sizin gibi gençlere ihtiyacımız var. Hollanda küçük bir yerde bütün Avrupa’nın gıdasını kontrol altına alıyor. Geleneksel tarımın üzerine çıkmalıyız. Gençlerimizin yenilikçi düşünceleriyle bizim pazarlarımızla beraber dünyada tekrar kendi kendine yeten, Avrupa’da ve dünyada ürünleri yönlendiren, fiyatı dengeleyen bir ülke olmak istiyoruz.”  Sözleriyle konuşmasını noktaladı.

Hulusi Doğan: “EYMSİB’nin projesiyle öncü kuşaklar yetiştiriliyor”

 “Artan nüfusu karşılamada toprak ve su yeterli olmalı. İnsanlık tarihinde son yüzyıldaki nüfus artışı baş döndürücü vaziyette. Dünyada 8 milyar insan var. Önümüzdeki yıllarda insanlık tarım alanlarına ve su alanlarına yetişemeyecek.” Diyen İzmir Vali Yardımcısı Hulusi Doğan EYMSİB’nin projesiyle öncü kuşaklar yetiştirildiğine ve az alanda az suyla çok fazla üretim olması gerektiğine vurgu yaptı.  

Mustafa Özen: “Tarıma herkesin sahip çıkması gerekiyor”

142 bin çiftçi ailesi ve 4 milyon 500 bin nüfuslu İzmir’de herkesin tarımı sahiplenmesi gerektiğini söyleyen İzmir İl Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Özen, pandeminin üreticinin, çiftçinin ne kadar önemli olduğunu gösterdiğini dile getirdi. Aynı zamanda tarımda da planlamanın önemini vurgulayan Özen, tarımın içindeki köklü sorunlara değindi: “Bunlardan ikisi korunmamız gereken toprak ve su. Toprak ve suyun korunması noktasında tarımsal politika, tarımsal destekler Bakanlığımız tarafından oluşturuluyor. Ancak bu politikalara herkesin sahip çıkması gerekiyor. Biz aslında ülkemizin, herkesin geleceğini korumaya çalışıyoruz. Toprağımızı ve suyumuzu korumak adına cesur ve radikal adımlar atmalıyız.” diye konuştu. İmar kanunun içine tarımsal alan diye bir alan koyulması gerektiğini savunan Özen sözlerine “Tarımın ayakta kalması için bütün kurumlarla el ele birlikte mücadele etmemiz gerekiyor. 2020’de İzmir ölçeğinde 11 milyon civarında 10 milyon civarında tarımsal araziler üzerinde kaçak yapılara yönelik idari cezai işlem uyguladık. İzmir birçok şeyin merkezi, tarımsal üretim anlamında çok önemli bir potansiyel. 3,9 milyon dönüm tarım arazisi, bitkisel üretimde 4,5 milyon tona yakın tarla bitkileri, 600-700 bin tona yakın meyvemiz, 1,8 milyon ton sebze üretimimiz var. Bir senede üç ürün yetiştirilecek iklimimiz ve coğrafyamız var” devam etti.

Mezun öğrencilere projelerinde hibe desteği

İzmir’in tarımsal sanayinin en fazla geliştiği illerden biri olduğuna değinen Mustafa Özen, tarımda lokomotif şehir olduğunun altını çizdi. İzmir’de 55 bine yakın hayvancılık işletmesi bulunuyor. Çiftliğini teknolojiyle planlayan üreticiler de var. Tarımın ülkesinde tarımın çocuklara tanıtılması ve gençlerin sektörde olması için bakanlığın destek verdiğini dile getiren Mustafa Özen, Uzman Eller adlı proje ile sektörde istihdama katkı sağlanması için meslek yüksekokulları ile üniversitelerin tarım, hayvancılık, ormancılık, gıda ve su ürünleri bölümlerinden mezun olan gençlere uygulayacakları projelere 100 bin TL hibe desteği sağlanacağını duyurdu.

Başvurularımız 15 Mart’a kadar devam ediyor.

Meltem Onay: “Tarımda bir devrim ve ivme istiyorsak gençlerimize önem vermeliyiz”

“Tarımda iyi bir devrim ve ivme istiyorsak gençlerimizin tarımda bilinçli, teknolojiye odaklı, kolektif bir şekilde çalışarak ülkemizin tarımına ve ihracata katkıda bulunmasını sağlamalıyız. Eğitim programımız pazar yeri nasıl bulunur, üretim nasıl yapılır, riskler, iklim kriziyle nasıl mücadele edebiliriz başlıklarını içerecek şekilde kurgulandı” diyen Prof. Dr. Meltem Onay “Hem ihracatçılarımızın hem akademinin bütün paydaşlarımızın hayalleri birleşti. 50 gencimizle altı haftalık bir programa başlıyoruz, hepinizi tebrik ediyorum.” Sözleriyle tebriklerini iletti.

Related Articles

14803 YORUMLAR

 1. Представляем вашему вниманию необычную, ориентированную на совместное прохождение, групповые бои и прокачку MMORPG.
  Главная отличительная особенность игры — система полётов.
  Яркая и красочная игра предоставит массу удовольствия и интерес для всех возрастов.
  Множество коммуникативных, боевых, торговых возможностей.
  Здесь, помимо приключений и широкого спектра совместной деятельности, вы найдете отличную возможность проводить время в тесном общении со множеством игроков.
  Со дня рождения, а это 16 мая 2012 года, Яркая Нация не только радует фанатов любимой игры, но и успела обзавестись стабильностью, массой нововведений и изменений в игровом процессе
  Мы предлагаем вам познакомиться с миром FlyFF в исполнении команды советских разработчиков уже сейчас, игра бесплатна.

  Начать играть

 2. They’re inspirational quotes.
  https://strekatilo294.com
  Do you believe that a penny saved is a penny earned.
  You get up and keep trying.
  But Yoda isn’t having it.
  This aphorism is short and sweet, but it teaches us a valuable truth.
  One of his most notable is, An ounce of prevention is worth a pound of cure.
  It meant that the person was versatile and adept at many things.
  But there’s no certain magic to sprinkling aphorisms into your writing.
  Are you in.
  The early bird gets the worm.
  It reminds us to take precautionary measures, so we don’t end up with bad results.
  The idea is simple.
  Like George Washington, Sandys believed that telling the truth is always the way to go.
  Shifting gears a little, let’s talk about one of the world’s greatest aphorists – Benjamin Franklin.
  Finally, All things come to those who wait is a good aphorism we’re all familiar with.
  And get this.

 3. A trouble shared is a trouble halved.
  https://ogonek327.com
  Never tell tales out of school.
  Everything comes to him who waits.
  There’s nowt so queer as folk.
  A time and a place for everything – There’s.
  Better to light a candle than to curse the darkness – It’s.
  The Devil looks after his own.

 4. ’tis better to have loved and lost, than never to have loved at all Link to proverb.
  Don’t rock the boat.
  Count your blessings.
  Success has many fathers, while failure is an orphan.
  March winds and April showers bring forth May flowers.
  The cobbler always wears the worst shoes Link to proverb.
  There’s many a good tune played on an old fiddle.

 5. Give a man a fish and you will feed him for a day….
  https://murenna327.com
  Prophet is not recognized in his own land – A.
  Great minds think alike Link to proverb.
  One year’s seeding makes seven years weeding.
  Let the buyer beware Link to proverb.
  A rising tide lifts all boats.
  Apple never falls far from the tree – The.

 6. He played the villain in the movie that famously stated.
  He once stated, It is better to be alone than in bad company.
  The origins of this saying are open for debate, but it’s primarily attributed to Abraham Lincoln.
  Not so much.
  You’re prepared to use these handy little sayings to make your prose more relatable.
  But not today.
  Guy standing at a bookshelf
  Fall seven times, stand up eight.
  Thomas Jefferson also mirrored this general idea when he said, I find that the harder I work, the more luck I seem to have.
  Have you ever felt frustrated when other people didn’t meet your expectations.
  Other Common Examples of Aphorisms
  Not good.
  Then use it as a guideline to stay focused on your general theme.
  Curiosity killed the cat.
  Now that we’ve covered the aphorism definition, are you ready for more examples.
  This famous motto highlights the truism that life is full of ups and downs.

 7. There is no try.
  Life is too short to surround yourself with toxic people.
  Interestingly enough, this saying was initially intended as a compliment.
  (I say these words to make me glad),
  From there, you can build your story around it.
  Practice what you preach.
  Now that we’ve covered the aphorism definition, are you ready for more examples.
  This quote originated from Thomas Howell in New Sonnets and Pretty Pamphlets.
  It’s become one of the most viral memes on the internet.
  Aphorism Examples in Everyday Speech
  Shifting gears a little, let’s talk about one of the world’s greatest aphorists – Benjamin Franklin.
  (I say these words to make me glad),
  Give it a try!
  They’re in social media captions all over the web.
  The early bird gets the worm.
  Here’s a classic Japanese saying for you.

 8. Now that we’ve covered the aphorism definition, are you ready for more examples.
  Don’t count on things that haven’t happened yet because something unexpected could occur.
  He played the villain in the movie that famously stated.
  Let me ask you.
  The complete quote was, A Jack of all trades and master of none, but oftentimes better than a master of one.
  search bar with “what use aphorism.” written
  Their direct, witty approach is what makes these self-evident truths powerful.
  Curiosity killed the cat.
  Both sayings highlight the benefits of waking up early.
  Speaking of being safe, that’s another aphorism example that you’ve probably heard before.
  The part in Star Wars where Yoda says, There is do, or do not.
  Aphorism Examples in Everyday Speech
  He’s earned that title because he’s authored dozens of aphorisms.
  Not so much.
  And then.
  They’re inspirational quotes.