Plastik atıklara karşı yenilikçi çözüm; deniz yosunu

Plastik ambalajların neden olduğu tüketici memnuniyetsizliği ve küresel plastik atık krizi her geçen gün daha kötüye gidiyor. Çoğu malzeme bilimi girişimcisi ise çözümü deniz yosununda arıyor ve pek çok yatırımcı bu alana yatırımlar yapıyor. Amerika ve Avrupa’dan üç ambalaj şirketi, multi-milyon dolarlık finansman turları açıkladı. Sway, Oceanium ve Notpla şirketleri fosil yakıttan elde edilen plastiklere biyobazlı alternatifler sunmak için ürünler geliştiriyorlar.

Sırasıyla Kaliforniya, İskoçya ve Londra’da yer alan şirketler sürdürülebilir ambalaj çözümlerine yönelik küresel bir hareketi temsil ediyor. Yakın tarihli bir rapora göre geri dönüşü olmayan bir plastik atık krizini önlemek için on yıldan az bir süremiz var.

Çoklu torbalar ve perakende çantalar

Kaliforniya merkezli ​​Sway, Valor Siren Ventures liderliğindeki bir tohum turunda 2,5 milyon dolar topladı. Diğer önemli ortaklar arasında Conservation International Ventures, Alante Capital ve BAM girişimleri yer aldı. Fon, çoklu torbalar ve perakende çantalar olmak üzere gübrelenebilir iki ürünün geliştirilmesine devam etmek için kullanılacak. Her iki ürün de 2022’de ortak markalarla pilot denemelerden geçecek. Sway bu projesinde çeşitli renkler sunmak amacıyla deniz yosunu kullanacak.  

PLA, PHA ve biyoplastiklere alternatif

Ticari olarak deniz yosunu bazlı ambalaj üretmek için 10 milyon sterlinlik bir yatırım alan İngiltere’li Notpla, streç filmler, kaplamalar ve kâğıtlara odaklanıyor. Geri dönüştürülemeyen plastik alternatiflerin yerini alması amaçlanan bu ürünler şu anda deneme aşamasında. Ürünler, AB tek kullanımlık plastik direktifinin yasaklamayı amaçladığı PLA, PHA ve biyoplastiklere uygulanabilir alternatifler sunacak. Şirketin diğer ürünlerinin üretiminde ortaya çıkan endüstriyel atıkları deniz yosunu lifinden kâğıt geliştirilmesi için kullanılacak.

Karbon izlerine karşı

Ocean Ware gıda paketleme çözümleri konsepti üzerine çalışan İskoçya’lı Oceanium şirketi, aralarında Green Angel Syndicate’nin de yer aldığı şirketlerden aldığı yatırımlarla 150 milyon ton Avrupa deniz yosunu üzerine çalışılacak. Oceanium sürdürülebilir deniz yosunu endüstrisini geliştirmeye ve gıda zinciri ile materyallerdeki karbon etkilerini azaltmaya yönelik çalışmalar yapıyor.

Related Articles

4 YORUMLAR

  1. I must thank you for the efforts youve put in penning this site. I am hoping to check out the same high-grade blog posts by you in the future as well. In fact, your creative writing abilities has motivated me to get my very own blog now 😉

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

21,988BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
0AbonelerAbone
- Advertisement -

Latest Articles