NFU Cymru, Gıda Üretiminin Stratejik Öncelik Olması Gerektiğini Söyledi

Çiftçilerin ve yetiştiricileri yararına çalışan NFU Cymru, Senedd üyelerine, Galler’de tasarlanan gelecekteki tarım politikası için yüksek kaliteli, uygun fiyatlı gıdaların sürekli arzının stratejik bir öncelik olması gerektiğini söyledi. Sendika 7 Haziran’da toplandı ve 23 yıllık varlığı boyunca Senedd’in en önemli tarım mevzuatı parçası olan Galler Tarım Yasası’ndan temel isteklerini sıraladı.

Galler’deki bakanlar, çevreyi iyileştiren işler için tarımsal ödemeler sunmayı planlıyor. Ancak NFU Cymru, politika çerçevesinin daha çok Galli çiftçilerinin gıda üretme kabiliyetini artırmasını dolayısıyla gıda güvenliğine odaklanması gerektiğine inanıyor. Galler’in en büyük iş sektörü olan yiyecek ve içecek sektöründeki büyümeyi teşvik ederek çiftlikte üretkenliğin geliştirilmesi hedefleniyor. Öte yandan bu gibi başlıca konular, Galler gıda ve tarımını politikacılara, paydaşlara ve daha geniş halka tanıtmak için NFU Cymru’nun öncülük ettiği bir haftalık etkinlik ve etkinlik kampanyasının bir parçası.

6 Haziran’da başlayan Galler Gıda ve Çiftçilik Haftası Kutlaması, Galler tarımı hakkında olumlu mesajları teşvik eden etkinliklere ev sahipliği yaptı. Salı günü NFU Cymru Başkanı Aled Jones, tasarının “gelecek nesil için Galler çiftçiliğini tanımlamaya” ayarlandığını söyledi.

Yasa tasarısı, Galler’de tasarlanmış, doğmuş ve yetiştirilmiş kapsamlı bir ‘tarladan çatala’ gıda ve çiftçilik politikası tasarlamak, inşa etmek ve uygulamak için yaşamda bir kez karşılaşabileceğimiz bir fırsat sunuyor.

NFU Cymru, tasarının aynı zamanda Galler’deki aile çiftliklerinin finansal dayanıklılığını ve bunu yaparken kırsal toplulukları, dili, kültürü ve mirası sürdürmeyi desteklemesi gerektiğini söylüyor. Gelecekteki politika, doğayı ve çevreyi korumalı ve geliştirmeli ve aynı zamanda 2040 yılına kadar net sıfır tarıma ulaşmayı desteklemelidir. Jones, güvenli, kaliteli ve uygun fiyatlı gıdaya erişimin “toplumdaki tüm insanlar için en temel temel hak” olduğunu söylüyor.

Jones, “Tasarının temel amacı istikrarlı, güvenli, yüksek kaliteli ve uygun fiyatlı gıda arzının üretimini desteklemek olmalıdır” dedi ve ayrıca tasrının iklim, biyolojik çeşitlilik ve daha geniş çevresel hedeflerin yanı sıra yerel gıda üretim seviyelerinin değerlendirilmesini, korunmasını ve geliştirilmesini sağlayacak mekanizmaları da içermesi gerektiğini vurguladı.

Related Articles

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

21,988BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
0AbonelerAbone
- Advertisement -

Latest Articles