Malezyalı çiftçiler, dünyanın en pahalı meyvelerinden olan Japon kavununu yetiştirmeye başladı

Malezyalı Mono Premium Melon şirketindeki çiftçiler, dünyanın en pahalı meyvelerinden biri olan Japon kavununu başarıyla yetiştirmek için doğru besin ve tedavileri bulduklarını açıkladılar. On yıldan fazla deneyimin ardından, Malezyalı üç çiftçi, kavunları yumuşak bir bez veya eldivenle düzenli olarak ovuşturuyorlar ve büyümeye teşvik ettiğine inandıkları için, seralarda hoparlörlerden klasik müzik çalıyorlar.

Reuters’ın haberine göre, şirketin Malezya’nın idari başkenti Putrajaya’daki çiftliğinde Mono’nun yöneticisi ve kurucu ortağı Seh Cheng Siang, “Çiftliğimizde gördüğünüz her bir Japon kavunu neredeyse bir sanat eseri gibi” diyor. “Beslenme, sulama ve gübrenin çok tutarlı ve kesin bir şekilde yapıldığından emin olmalıyız,” diyen Seh, doğru olanı bulmadan önce 10 çeşitten fazla Japon kavunu yetiştirmeyi denediklerini sözlerine ekliyor. 

Kavun tohumlarını Japonya’dan getirdikten sonra, Malezya’da bunları denemek ve çoğaltmak için yetiştirme yöntemlerini öğrenmek için Japon çiftliklerine gittiklerini ifade eden Malezyalı çiftçiler, ürettikleri 200 kavunluk ilk partinin çevrimiçi satışlar sayesinde tükendiğini açıkladı. Kavunların her biri, Japonya’da satılan kavunların fiyatının neredeyse üçte biri kadar.

Related Articles

16638 YORUMLAR