İrlanda, Küresel Gıda Güvenliği Endeksi’nde birinci sırada

İrlanda, 2021 GFSI’sinde en üst sırada yer alırken, pandemi ve iklim endişeleri nedeniyle dünya genelinde puanlar düşerken ABD kuzey komşusu Kanada’dan sonra yer aldı. Endeks, İrlanda’yı satın alınabilirlik, bulunabilirlik, kalite ve güvenlik ile doğal kaynaklar ve dayanıklılık gibi dört kriter arasında iyi bir sıralama ile gıda güvenliği için bir numaralı ülke olarak gösterdi.

Avusturya ve Birleşik Krallık ilk üçün geri kalanını oluştururken Finlandiya, İsviçre ve Hollanda da sıralamada iyi performans gösterdi. Kanada’nın güney komşusu ABD’yi geçerek sıralamada yedinci sırayı alması dikkat çekti. ABD şu anda Fransa ile dokuzuncu sırayı paylaşırken, Japonya sekizinci olarak ilk onu tamamlıyor. Son on yılda dünya genelinde gıda güvenliğinde kazanımlar gözlemlendi ve puanlar 2019’da zirve yaptı. Ancak, COVID-19 pandemisi ve beraberinde gelen zorluklar, GFSI’nin son iki baskısında gıda güvenliği puanlarının düştüğünü kanıtladı.

Yiyecek maliyeti, ülkelerin sıralamadaki nihai konumu için bir kez daha çok önemli hale geldi ve gıda maliyetini düşük tutabilenlerin daha iyi olma ihtimali daha yüksek. Örneğin İrlanda; Tanzanya, Umman ve Çin gibi gelişmekte olan ülkeler gibi temel ihtiyaç maddelerinin fiyatını düşük tutmayı başardı. Öte yandan, son zamanlarda en kötü performans gösteren ülkelerden bazıları, Venezuela ve Burundi gibi, artan gıda maliyetlerini kontrol altına alamayan ülkeler oldu.

Related Articles

20484 YORUMLAR