Gıda Kaybını ve İsrafını En Aza İndirmek İçin Bir Çözüm: Atıkta Değer Bulmak

Son zamanlarda dünyada ve özellikle de gelişmiş ülkeler ekseninde öne çıkan gıda atığı çözümlerine yönelik ivme, bir devrilme noktasına ulaşıyor olabilir ve bu da gıda kaybı ve israfında önemli bir azalmanın mümkün olduğuna dair bir umut vermekte. WWF (Dünya Doğayı Koruma Vakfı) Gıda Kaybı ve İsrafı Direktörü Pete Pearson’a göre, gıda sistemleri paydaşları bugünlerde boşa giden gıdalardaki değeri belirlemeye başlıyor.

Pearson, “Atığın aslında değeri olduğunu ve bunu fark etmeye başladığımız bir nokta var, sanırım tüm bu gıda atıklarının yalnızca bir atık akıntıları olmadığını kabul ettiğimiz bir noktaya geldik. Bu atıkların hepsinin bir değeri var; onlardan besin veya enerji toplayabilir ve bunu karlı hale getirebiliriz. Bu çizgiyi geçmeye başlar başlamaz, bu konudaki dominoların tek tek düşmeye başladığını düşünüyorum” diyor.

WWF‘nin yakın tarihli bir raporu, her yıl 2,5 milyar ton gıdanın – yetiştirilen tüm gıdaların yüzde 40’ına eşdeğer – yenilmediğini ortaya koyuyor. Bu, küresel sera gazı emisyonlarının yaklaşık yüzde 10’una katkıda bulunuyor. Ancak gıda kaybını ve israfını bu ölçekte ele almak doğru veriler gerektirir ve çiftçiler ile gıda işletmeleri her zaman sayılarla ortaya çıkmaz.

Pearson, bunu anladığını ve birçok paydaşın atık üretenlerle ilgili hata bulma konusunda hızlı olduğunu bildiğini belirtiyor. Bu yüzden bu “suçlama oyununun” ötesine geçmenin de son derece önemli olduğunu söylüyor. Pearson, Food Tank‘a verdiği demeçte, “Atıkların, insanların veri açısından rahatça paylaştıkları ve daha sonra çözüm aradıkları bir şey olmasını sağlamalıyız” diyor. “O kadar çok potansiyel var ki… gerçekten döngüsel bir ekonomiye sahip olmak. Çözümlere ulaşabilmemiz için şeffaflığa odaklanmaya başlayalım.” Pearson, bu konuda eğitimin de önemli bir rol oynadığını savunuyor. Atıklarla ilgili derslerin okul müfredatına girmesi gerektiğine inanıyor ve bu konuya dikkat çekiyor. “Çocuklarımızın atık konusu hakkında düşünme şeklini değiştirmeye başlamazsak, o zaman kutuyu yolun aşağısına atıyoruz.”

Related Articles

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

21,988BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
0AbonelerAbone
- Advertisement -

Latest Articles