Bursa’da mor patates üretiminden yüksek verim hedefleniyor

Bursa’nın 130 yıllık lisesi olan Hamidiye Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin tarım arazilerine ekilmeye başlanan mor patatesten yüksek verim bekleniyor.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın Ar-Ge merkezlerinden olan ve Osmanlı Sultanı 2. Abdülhamid tarafından 1891 yılında kurulan Hamidiye Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Türk tarımının gelişmesi için ziraatçılar yetiştiriyor. AA’ya konuşan Okul Müdürü Ali Cihan, Ar-Ge’ye yönelik karbonhidrat, mineral, vitamin değerleri bakımından zengin olan mor patates üzerine çalıştıklarını söyledi.

Bu ürün için toprak analizleri ve fizibilite çalışmalarının başarılı olduğunu belirten Cihan, şöyle devam etti:

“Mor patates konusunda uygun ve verimli, yüksek kalitede ürün alacağımız kanaatine vardık. Bunun üzerine ana vatanı Güney Amerika olan zengin içeriğe sahip mor patatesi üretmeye karar verdik. Çok kıymetli bir ürün olduğu için tohumunu bulmak da zahmetli oluyor. 2,5 ton mor patates tohumu, iki farklı ırkı beraber kullandık ve bunlar için arazimize ekim yaptık. 30 dönüm araziden 75 ton civarı, fireleri düştüğümüzde 60 ton mor patates kaldırmayı hedefliyoruz. Ürünü aldıktan sonra da pazarlama aşamasında zincir marketlerin oldukça yoğun talebi var.”

Cihan, mor patatesin kilogram fiyatının 25 ila 60 lira arasında değiştiğini dile getirdi.

Related Articles

6250 YORUMLAR