Anadolu Efes, Tarımsal Ekonomiye 800 milyon TL Katkı Yapacak!

Adıyaman’da gerçekleştirilen arpa hasadı etkinliğinde konuşan Anadolu Efes Bira Grubu Başkanı ve CEO Can Çaka, “Anadolu Efes olarak kurulduğumuz günden bu yana sürdürülebilir tarım uygulamalarıyla tarım sektörüne katkı sağlıyoruz. Ziraat mühendislerimiz tarafından geliştirilen tescilli 17 arpa tohumumuz ve 7 şerbetçi otu çeşidimiz bulunuyor” dedi.

2022 yılında tarımsal ekonomiye yaklaşık 800 milyon TL katkı sağlayacağı öngörülen Öte yandan şirket, üç ayrı üniversite ile bilimsel çalışmalara başladığını da duyurdu. Kuraklığa dayanıklı yeni tohumların geliştirilmesi, arpa çeşitliliğinin, verimin ve kalitenin daha da artırılması gibi konuların bu çalışmaların odağında olacağı söyleniyor. 2018 yılından bu yana Akıllı Tarım uygulamaları üzerinde çalışmalar yapan Anadolu Efes, ayrıca çiftçilerin sürdürülebilir tarım uygulamaları ile ilgili yetkinliklerinin geliştirilmesine de katkıda bulunuyor. Anadolu Efes Türkiye Genel Müdürü Onur Altürk “Türkiye’de maltlık arpanın en önemli alıcısı konumundayız. Pandemi sonrasında içinden geçtiğimiz zorlu dönemde çiftçilerimizi desteklemek ve maltlık arpa üretiminin sürdürülebilirliğini güvence altına almak için çiftçilerimize toplam 10 milyon TL’ye varan bir “Çiftçi Teşvik Paketi” sunduk” diyor. Ayrıca sertifikalı tohum dağıtımını da bu sezon %50 artıran Anadolu Efes, böylelikle çiftçilerin ihtiyaç duyduğu gübre gibi tarımsal girdiler için finansal destek sağlıyor. 

Bilim insanları ve akademisyenler, iklim krizinin tarım ve gıda güvenliği üzerindeki etkileriyle mücadelede agroekolojik çözümlere işaret ediyor. Kurulduğu günden bu yana tarım sektörüne verdiği destekle bilenen Anadolu Efes de bu kapsamda, Anadolu topraklarının kadim tarım pratiklerini, iklim değişikliği karşısında daha dirençli hale getirecek projeler üzerinde çalışıyor. Şirketin tarım alanında yaptığı çalışmaların detayları, arpa üretiminin yapıldığı illerden Adıyaman’da yapılan hasat etkinliğinde basınla paylaşıldı. 

Anadolu Efes Bira Grubu Başkanı ve CEO Can Çaka, etkinlikte yaptığı konuşmada şu bilgileri aktardı: 

“Arpa bizim üretimimizin en hayati ham maddesi, aynı zamanda dünyada kültüre alınmış en eski tahıllardan biri ve belki de en önemlisi. Bu nedenle Anadolu Efes olarak biz arpanın geçmişiyle, bugünüyle ve geleceğiyle çok ilgiliyiz.”

“En önemli paydaşlarımızdan biri olan çiftçilerimizle kurulduğumuz günden bu yana omuz omuza çalışarak, ham maddelerimizin kalitesini güvence altına alıyoruz. Gelecek nesillere cömert topraklarımızı aktarabilmek için de sürdürülebilir tarım uygulamaları konusunda çiftçilerimizin yetkinliklerini geliştiriyor, onlara gerekli araçları sunuyoruz.”

1982’den bugüne Tarımsal Ürün Geliştirme Departmanı’nda Ar-Ge çalışmalarıyla kendi tohumlarını geliştirdiklerine dikkat çeken Çaka, tescilli 17 arpa tohumlarının bulunduğunu söyledi ve sözlerine şöyle devam etti; “Son yıllarda kuraklığa dayanıklı tohumların geliştirilmesi, verimliliğinin artırılması ve tohumların uluslararası standartlarda kimliklendirilmesine daha da ağırlık veriyoruz. Bu bağlamda Gaziosmanpaşa Üniversitesi, Akdeniz Üniversitesi ve Konya Selçuk Üniversitesi ile iş birliğinde yeni bilimsel çalışmalara başladık. Bu sezon Türkiye’nin tarımsal ekonomisine katkımızın yaklaşık 800 milyon TL seviyesinde gerçekleşmesini bekliyoruz.”

Related Articles

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

21,988BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
0AbonelerAbone
- Advertisement -

Latest Articles