Almanya, Restoranlardan Menülerine Karbon Ayak İzi Yazmalarını İsteyecek

Almanya’da yapılan yeni bir araştırmada, restoran menülerinde her yemeğin karbon ayak izini yazdırmanın, restoranlarda yemek yiyenlerin daha “iklim dostu” yiyecekleri tercih ettiği sonucuna ulaştı. Yapılan bilimsel deneye göre, yemek menüleri hakkında karbon ayak izi bilgisi verilince katılımcılar, çevreye duyarlı ve sağlıklı olan menülerde karar kılmaya eğilimli.

Würzburg Üniversitesi‘ndeki bilim insanları tarafından yönetilen ve PLOS Climate dergisinde yayınlanan araştırma, restoranlardaki menü tasarımlarının iklim değişikliğine nasıl katkıda bulunabileceği fikrinden yola çıkılarak hayata geçirilmiş. Çalışma sırasında katılımcılara iki tür müdahale yapıldı; ilk durumda katılımcılara en iklim dostu seçeneğin varsayılan olarak ayarlandığı menüler verilirken alternatif olarak da her yemeğin sera gazı emisyonu karbon etiketleri ile belirtildi.

Çevrimiçi simülasyon olarak gerçekleştirilen deney; 265 katılımcıya 9 farklı restoran menüsü gösterildi ve içlerinden birinin seçilmesi istendi. Katılımcılara gösterilen menü örneği ise şöyle: sığır eti (yüksek emisyon), shawarma (şavurma, orta emisyon) veya falafel ve kuskus salatası (düşük emisyon). Sonuçlar, karbon ayak izi etiketleri menüdeyken ve yiyeceklerin emisyon değerleri düşük olanlar varsayılan olarak gösterildiğinde daha iklim dostu seçenekleri tercih ettiği yönünde. Öte yandan, iklim dostu seçenekler varsayılan olarak ayarlandığında emisyonlar da üçte bir oranında azaldığı gözlemlendi. Yeşil, amber ve kırmızı etiketlerin kullanıldığı menülerde, sera gazı emisyonlarının %13,5 oranında azaldığı kayıtlara geçti.

Almanya’da Nisan ayından beri geçerli olan mevzuata göre, büyük konaklama işletmeleri menülerinde her yemeğin kalorisini detaylandırmak durumundaydı. Bunun yanında, araştırma bulguları menülere karbon ayak izi göstergeleri eklemenin de işletmelerin emisyonları azaltmasına yardımcı olabileceğini gösteriyor.

Araştırmacılar sonuçlar hakkında şunları söyledi: “Daha fazla iklim dostu restoran ziyareti istiyorsak, bir menüdeki yemek bileşenlerini vurgulamak gerçekten önemli bir parametre olabilir, çünkü neyin normal ve önerilen olduğunu iletir. Ayrıca restoran sahiplerinin yapabileceği en kolay şeylerden biri olabilir.”

Related Articles

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

21,988BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
0AbonelerAbone
- Advertisement -

Latest Articles