Starbucks’ın tek kullanımlık bardaklarına elveda!

22 Nisan Dünya gününe sayılı günler kala gezegenimizin geleceği için bir hamle de Starbucks’tan geliyor. Zincir marka 2030 yılına kadar ürettiği atık miktarını yarıya indirmeyi hedefliyor. Bu amaçla ilk işi daha sürdürülebilir ve yeniden kullanılabilir bardaklara yöneliyor.

Tek kullanımlık bardakların çıkardığı atık miktarını düşünecek olursak Starbucks’ın atık konusunda hatırı sayılır bir etkisi var. Sürdürülebilirlik ile ilgili her geçen gün artan duyarlılık gezegenimizin geleceği için yüksek önem arz ediyor. Aynı bilinçle Starbucks da kolları sıvayarak harekete geçiyor. Atık miktarını 2030 yılına kadar yarıya indirmeyi planlayan marka, 2025 yılına kadar tek kullanımlık bardaklarını tamamen kaldıracağını duyurdu.

Geçtiğimiz yıl pandemi önlemleri kapsamında müşteriler kendi yeniden kullanılabilir bardaklarını getiriyordu. Fakat pandemi önlemleri kapsamında bu uygulamayı geçici bir süreliğine durdurmak zorunda kaldılar. Şu sıralar marka benzer sistemi tekrar uygulamaya başlıyor. 2023’ün sonuna kadar müşteriler seramikten yapılan kişisel yeniden kullanılabilir bardaklarını kafe, arabaya servis ve mobil siparişler de dâhil olmak üzere Amerika ve Kanada’daki her Starbucks’ta kullanabilecek.

Starbucks Sustainability Commitment Environment

Proje ile bağlantılı olarak Arizona Eyalet Üniversitesi yakınlarındaki bir şubede ve Hawaii’deki Starbucks’larda, yeni bardak yıkama sistemleri test ediliyor. Bu yeni sistem ile misafirler sipariş vermeden önce kişisel bardaklarını temizletebiliyor.

Marka kendi içinde sürdürülebilirliği uygularken aynı zamanda müşterilerini de teşvik etmek için özel indirimler uyguluyor. Önceleri kendi bardağını getirenlere 10 cent indirim uygulayan Starbucks, indirim miktarını 50 cent’e çıkardı. Benzer şekilde Almanya ve İngiltere’de tek kullanımlık bardak isteyen müşterilerden kâğıt bardak ücreti alınıyor. Zincir marka aynı zamanda müşterilerden yeniden kullanılabilir bardaklar için 1 dolar depozito ücreti aldığı ve bardağın iadesinde depozitonun müşteriye geri verildiği bir sistemi de test etmeye başladı. Birleşik Krallık, Japonya ve Singapur’da başlayan uygulama yıl içerisinde farklı ülkelere de yayılması hedefleniyor.

Starbucks aynı zamanda mağazaları için geri dönüşüm rehberi niteliğinde bir uygulamayı lanse etti. Sonbahardan itibaren içerik olarak da sıfır atığa doğru yöneleceğini duyuran kahve zinciri, 2023’ün sonuna kadar global olarak tüm per- ve polifloroalkil gibi toksik kimyasal maddeler paketlerinden çıkarılacak.

34.000 birimi olan zincir ayrıca karbon ayak izini azaltmak ve yenilenebilir enerji kullanımını genişletmek için çalışıyor. Bu amaçla Volvo markasıyla yeni bir pilot program kapsamında Starbucks, ChargePoint ile çalışan elektrikli otomobil hızlı şarj cihazları kuruyor. Ayrıca yine bir pilot çalışma olarak güneş enerjisi kullanımını deniyor ve bu yıl uygulamayı 55 şubesine taşımayı hedefliyor.

Related Articles

8479 YORUMLAR

 1. Immunologic studies have begun to elucidate the reasons for the HLA association and hypersensitivity to abacavir and flucloxacillin, and a similar mechanism possibly underlies the idiosyncratic, typically cholestatic jaundice caused by dicloxacillin and other second generation penicillins. unidox solutab in usa

 2. Первый пусковой комплекс нулевого этапа трассы М-12 открыли в Подмосковье
  Первый в Подмосковье дорожный знак «Высадил и уехал» установили в Долгопрудном
  Уполномоченный по правам человека в Подмосковье Екатерина Семенова покинула свой пост
  В Подольске сотрудники полиции задержали серийных похитителей автомобильных колес
  Накрутка яндекс метрики

 3. omgomg-marketplace
  Biden accused Russia of “pumping out lies” about the cause of food shortages, insisting that the sanctions imposed by the US and its allies “explicitly” allows Moscow to export food and fertilizer without limitation. The Russian Foreign Ministry has pointed out that the West has sanctioned all Russian shipping and blocked insurance, effectively blocking the cargo from reaching its destination.
  omgomgomg5j4yrr4mjdv3h5c5xfvxtqqs2in7smi65mjps7wvkmqmtqd.onion

 4. omgomgomg5j4yrr4mjdv3h5c5xfvxtqqs2in7smi65mjps7wvkmqmtqd
  Russia has shamelessly violated the core tenets of the UN Charter, no more important than the clear prohibition against countries taking the territory of their neighbor by force,” Biden said, accusing Moscow of attempting to “erase a sovereign state from the map.”
  omg omg сайт

 5. omgomgomg5j4yrr4mjdv3h5c5xfvxtqqs2in7smi65mjps7wvkmqmtqd onion
  The American president also called on countries of the world not to limit exports or “hoard” food. About a dozen countries – e.g. India, Indonesia, Kuwait, and Turkey – have imposed export controls this year, in response to food shortages, which Biden blamed on Russia and Moscow – on Western sanctions.
  omg omg ссылка

 6. омгомг
  Moscow’s envoy to the UN, Vassily Nebenzia, had previously dismissed the claim as “another fake being circulated around.”

  The alleged weapons sale by Pyongyang mirrors similar allegations from US officials about an upcoming drone transfer from Iran to Russia. A little more than two weeks after National Security Advisor Jake Sullivan said Washington had clear evidence that Iran was preparing to deliver “several hundred” armed UAVs to Russia, Kirby again clarified that the US had “seen no indications of any sort of actual delivery and/or purchase of Iranian drones by the Russian Ministry of Defense.” Tehran initially denied any plans to share drone technology with Moscow, though the Pentagon has continued to claim the sales are taking place, alleging a “first shipment” of drones in late August.

  omgomg-marketplace

 7. Most iron intake studies included total energy intake as a covariate in the multivariable model, regardless of whether the iron intake variable other than supplemental iron itself was crude i lasix pill picture The left lung lobe was resected with a suture tied around the hilum

 8. Science 2015; 350 1092 1096 stromectol cost chloromycetin pyridium 200 mg preo The rating actions follow the revision of parent Malayan Banking Berhad s Maybank Outlook to Negative from Stable and the affirmation of its A Long Term Issuer Default Ratings IDRs see related rating action commentary dated 31 July 2013 at www