SRA net sıfır restoran girişimini başlattı

Sustainable Restaurant Association (SRA), 1 Ekim Net Sıfır Festivali’nde net sıfır restoran girişimini tanıttı. Kasım ayında gerçekleşecek küresel iklim konferansı öncesinde dijital platform, restoranların maliyetsiz bir şekilde net sıfırı uygulamasına yardımcı olacak malzemeler sundu.

www.netzero.restaurants adresinden ücretsiz olarak erişilebilen sektöre özel platform, kullanıcıların karbon emisyonlarını hesaplamalarına, hedefler belirlemelerine, özel azaltım planları almalarına ve önceden var olan emisyonları telafi etmelerine olanak tanıyor. İşletmeler ayrıca net sıfır sertifikasına sahip olabiliyor veya net sıfır hedef tarihini onaylatabiliyor.

Girişim, geliştirme ortakları Coca-Cola Europacific Partners (CCEP) GB ve Pernod Ricard UK ile birlikte çalışan iklim eylem platformu Net Zero Now tarafından geliştirildi ve SRA tarafından hayata geçirilecek. İki kuruluş, yaz boyunca Net Zero Pubs and Bars Girişimi üzerinde çalıştı.

Net Zero Now’ın yönetici direktörü Simon Heppner, “Pilot program kullanıcılardan bize olumlu bir değişiklik yapma konusunda güçlü bir talep olduğunu gösterdi ve biz de bunu onlar için daha basit ve uygun maliyetli hale getirebiliyoruz” dedi. Net sıfıra ulaşma ihtiyacının tüm sektörler için ortak olduğunu ama oraya ulaşma zorluklarının da farklı olduğunu söyleyen Heppner, Net Zero Now modelini diğer sektörlere yaydıkça, tüm KOBİ ekonomisini daha sürdürülebilir hale gelmesi için destekleyeceklerini de sözlerine ekledi.

Sunulan çalışmada, bir restoranın %100 yenilenebilir enerji tarifelerine geçmesiyle yılda yaklaşık 600 ton karbon tasarrufu sağlayabileceği ve süt ürünleri kullanımının dörtte birini bitki bazlı seçeneklerle değiştirmenin, yılda 300 tondan fazla karbon tasarrufu sağlayabileceğine dikkat çekildi.

Related Articles

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

21,988BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
0AbonelerAbone
- Advertisement -

Latest Articles