Atık gıdalar güneş enerjisine dönüşüyor

Standart güneş panelleri yalnızca %15-20 oranında güç üretebiliyor. İnsanlığın günümüz dünyasında karşı karşıya kaldığı en önemli sorunların başında da biyolojik çeşitliliğin azalmasına ve gıda yoksulluğuna yol açan gıda israfı geliyor. Filipinler Manila’daki Mapua Üniversitesi’nden Carvey Ehren Maigue de gıda israfının önüne geçebilmek için meyve ve sebze atıklarından %50’ye kadar güç üretebilen bir güneş paneli elde etti. AuREUS (Aurora Yenilenebilir Enerji ve UV Sequestration) isimli panel, her iki sorunu da aynı anda çözmeye yardımcı oluyor.

Meyve ve sebzelerden, bitkinin görünmeyen ultraviyole ışınlarını görünür ışığa çeviren parçası olan ışıldayan parçacıkları toplayan Carvey Ehren Maigue, elektrik üretmek için pencerelere veya cephelere uygulanabilen bir güneş filmi olan AuReus’u yarattı. Panel, duvarlardan veya kaldırımlardan sıçrayan ve onu güce dönüştüren dolaylı güneş ışığından faydalanabiliyor. Yenilik, Maigue’ye 2020’de James Dyson Ödülleri’nin bir parçası olarak Sürdürülebilirlik Ödülü’nü kazandırdı.

Buluş, iklim şartlarından zarar gören gıdaları da geri kazandırıyor

Buluşun diğer bir sürdürülebilir yönü ise Maigue’nin atık meyve ve sebzeleri, iklim değişikliğinden etkilenen çiftliklerden ve tarımsal işletmelerden sağlamasıdır. Şiddetli hava olaylarından zarar gören ve gıda olarak pazara gönderilemeyen mahsullerin bu şekilde değerlendirilmesi, gıda israfını azaltırken tarım toplulukları için de ihtiyaç duyulan geliri sağlıyor.

Maigue, “Kaynaklarımızı daha fazla kullanmamız ve mevcut kaynaklarımızı tüketmeyen sistemler oluşturmamız gerekiyor. AuREUS, doğal kaynaklardan elektrik üretmeyi, dolayısıyla sürdürülebilirliği hedeflesem de bundan sadece gelecek neslin değil, aynı zamanda bizlerin, yani şimdiki neslin de faydalanacağını göstermek istiyorum. AuREUS ile aynı zamanda iklim değişikliğinin de bir etkisi olan tayfun gibi doğal afetlerden etkilenen çiftçilerin mahsullerini iyileştiriyoruz. Bunu yaparak hem geleceğe bakarken hem de şu anda yaşadığımız sorunları çözebileceğiz.” diyor.

Related Articles

31 YORUMLAR

  1. I must thank you for the efforts youve put in penning this site. I am hoping to check out the same high-grade blog posts by you in the future as well. In fact, your creative writing abilities has motivated me to get my very own blog now 😉

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

21,988BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
0AbonelerAbone
- Advertisement -

Latest Articles